platformy pod gniazda dla bocianów

Energetycy i platformy pod gniazda dla bocianów

Grupa TAURON przypomina, że każdego roku – w okresie od października do lutego, kiedy bocianów nie ma w Polsce – spółka TAURON Dystrybucja zakłada platformy pod gniazda dla bocianów. Jednak jak zaznaczają energetycy, w uzasadnionych przypadkach takie działania podejmowane są także w sezonie lęgowym, bowiem pracownicy spółki na bieżąco reagują na potrzeby ptaków i postępują według wskazań ornitologów oraz regionalnych dyrekcji ochrony środowiska.

Energetycy TAURONA zakładają platformy pod gniazda dla bocianów

Na słupach energetycznych zarządzanych przez TAURON Dystrybucja, znajduje się ok. 1600 bocianich gniazd.

Podczas gdy większość bocianich par odchowuje już młode, niektóre pary wciąż budują gniazda. Nowe gniazda powstają w dużej mierze na słupach energetycznych. W tym roku pracownicy TAURON Dystrybucja zlokalizowali wiele nowych gniazd, a także par, które wciąż próbują zbudować na słupach swoje domy. Dlatego w porozumieniu z ornitologami i regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska, energetycy TAURONA zabudowali kolejne platformy pod gniazda dla bocianów, mimo że trwa sezon lęgowy. Ma to uzasadnienie, ponieważ specjalna konstrukcja podtrzyma od spodu gałęzie znoszone przez ptaki – tłumaczą energetycy.

Teraz nasze działania w ramach akcji Bociany TAURONA koncentrują się na przygotowaniu akcji obrączkowania młodych ptaków, ale gdy zachodzi taka potrzeba pomagamy też w osiedleniu się boćków na naszych słupach. Tym bardziej, że montaż platformy, poza pomocą dla wysiłków ptaków, zapewni bezpieczeństwo i bezawaryjność sieci dystrybucyjnej – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

Platformy pod gniazda dla bocianów we współpracy z regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska

Spółka na co dzień współpracuje z ornitologami i regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska, konsultując działania na rzecz bocianów. Wszystko po to, aby jak najlepiej pomagać tym ptakom – przekonują energetycy.

Brak domów krytych strzechą sprawia, że bociany coraz częściej budują swoje gniazda na słupach energetycznych. Taka lokalizacja jest dla nich coraz bardziej komfortowa. Ponadto gniazda wyniesione przez energetyków na specjalne platformy nad przewodami są dla bocianów bezpieczne – chronią je przed drapieżnikami.

Bociania para, która aktualnie buduje gniazdo z pewnością nie dochowa się już młodych. Niemniej konsekwentne znoszenie w wybrane miejsce gałęzi może świadczyć o tym, że miejsce to ptaki uznały za przychylne do odchowania młodych. I stanie się tak w przyszłym roku. Wtedy, gdy przylecą nie będą musiały zaczynać budowy gniazda od nowa. Dlatego decyzja o zabudowie platformy jest tak ważna – tłumaczy Tomasz Labocha z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach (RDOŚ).

Kooperacja TAURONA i RDOŚ na rzecz bocianów

TAURON Dystrybucja i RDOŚ podpisały w marcu tego roku porozumienie w sprawie współpracy na rzecz ochrony bociana białego. Wspólne działanie i bieżący kontakt pozwalają obu stronom szybciej reagować, a co za tym idzie efektywniej pomagać tym ptakom. To szczególnie ważne w obliczu ciągle zmniejszającej się populacji bocianów w Polsce i na całym świecie. Nadzieja na kolejne bezpieczne gniazdo bocianów na sieci dystrybucyjnej TAURON Dystrybucja jest w tym wypadku bezcenna dla równowagi i ochrony przyrody – podkreśla TAURON.

Na podstawie media.tauron.pl

fot. Grupa TAURON