Elbląg pomaga pszczołom

Elbląg pomaga pszczołom

Pracują ciężko i wydajnie, a ostatnio coraz częściej tworzy się dla nich przyjazny klimat w miastach. Mowa o pszczołach, które w Elblągu zyskały kolejne lokum – podkreślił Urząd Miejski w Elblągu (UM). Specjalna pszczela budka stanęła w minionym tygodniu na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Elblągu. W przekazaniu pszczelego domu wziął udział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga oraz Daria Bieńkuńska, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UM i Andrzej Kosacki z elbląskiego Koła Związku Pszczelarzy.

Jak zaznacza UM, kolejne dwie budki zostały ustawione równolegle – jedna w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, a druga w Przedszkolu Niepublicznym WIKI.

Przy okazji elbląski magistrat przypomina, że pierwsza tego typu konstrukcja stanęła jeszcze w ubiegłym roku na terenie Przedszkola nr 26. Specjalne podziękowania dla prekursora, za jakiego uznano właśnie to przedszkole, przekazał prezydent Wróblewski. Każda placówka otrzymała też po trzy tablice informacyjne dotyczące życia pszczół oraz tytuł „Elbląskie Miejsce Przyjazne Pszczołom”.

Od dłuższego czasu mówimy o ekologii, o szacunku dla przyrody, a działania które promują w miastach naturę zyskują uznanie. Pamiętam, że już jakiś czas temu w partnerskim, angielskim mieście Trowbridge widziałem pomysł instalowania uli na dachach. Dziś my również otwieramy nasze miasto dla pszczół. Dziękuję wszystkim placówkom, które stworzyły miejsca przyjazne tym owadom. Zachęcam też kolejne do udziału w akcji – mówił prezydent Wróblewski.

Nam hodowcom leży na sercu nie tylko los pszczoły miodnej, ale i pozostałych zapylaczy. Pszczoły miodne nie sprostają wszystkim potrzebom środowiska, dlatego tak ważne jest tworzenie siedlisk dla tych owadów – podkreslił Andrzej Kosacki.

Elbląg pomaga pszczołom – zmiana regulaminu utrzymania czystości

Elbląski ratusz zaznacza, że podczas kwietniowej sesji uchwalona została zmiana regulaminu utrzymania czystości i porządku w mieście. Ma ona na celu uregulowanie zasad prowadzenia pszczelarstwa miejskiego na terenie Elbląga. Zmiana w regulaminie uwzględnia zasady dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie. Dotyczy także zachowania ostrożności i warunków, by zwierzęta gospodarskie, jakimi są pszczoły miodne, nie stanowiły uciążliwości dla otoczenia. Zmiana regulacji ma też na celu by przyjęty system gospodarowania zapewnił właściwe warunki bytowania i rozwoju rodzin pszczelarskich. Dopuszcza on zakładanie pasiek na dachach budynków.

Departament Ochrony Środowiska UM, wspólnie z elbląskimi pszczelarzami prowadzi również akcję edukacyjną. Jej elementem są budki dla owadów i pszczół udostępniane placówkom oświatowym. Wraz z budkami placówki otrzymują tablice edukacyjne dotyczące pszczół.

Nasadzenia miododajnych roślin

Elbląg prowadzi także nasadzenia miododajne, przez co zaprasza pszczoły do miasta i chce być dla tych owadów atrakcyjnym miejscem do życia.

W parkach, na ulicach i zieleńcach można spotkać dużą różnorodność gatunków roślin przyjaznych pszczołom. Mając na uwadze nie tylko estetykę miasta, ale również dobro pszczół sadzone są gatunki roślin kwitnących w różnych okresach od wiosny do jesieni. W ramach nowych nasadzeń, przede wszystkim zastępczych, w Elblągu sadzi się, jak najwięcej drzew miododajnych w pasach drogowych, przy ulicach i w parkach. Główną rolę odgrywają lipy, brzozy, dęby, klony, głogi, robinie i leszczyny – zaliczane do gatunków pyłkodajnych. Miasto nie zapomina też o ozdobnych drzewach owocowych (jabłonie, wiśnie, czeremchy), które także zapewniają pszczołom zbiór odpowiedniej ilości pokarmu na zimę. Również kasztanowce są żywieniowym rajem dla pszczół – wskazuje UM i dodaje, że ten gatunek również pojawia się w nowych nasadzeniach.

Magistrat zwraca uwagę, że w mieście ograniczane jest koszenie trawników przed kwitnieniem roślin (głównie w parkach). Natomiast, tam gdzie jest to możliwe (obrzeża miasta) pozostawiane są łąki, na których owady i ptaki mogą znaleźć schronienie i pożywienie.

Rośliny miododajne to nie tylko drzewa. Elbląg zdobią również krzewy, byliny i kwiaty jednoroczne przyjazne pszczołom. Z krzewów prym wiodą berberysy, budleje, krzewuszki, pięciorniki, pęcherznice, kaliny i tawuły. Rośliny rabatowe to kocimiętka, lawenda, szałwia, ożanka, gipsówka, dzielżan, aster, krwawnik, hyzop, rośliny cebulowe, liliowce. Rosną one na elbląskich rondach, przed Urzędem Miasta i Szkołą Muzyczną. Obsadzane nimi są donice miejskie. Kwiaty jednoroczne wykorzystywane do obsady kwietników dywanowych tak, jak róże, wabią swoim zapachem pszczoły. Nie zabrakło tych roślin również w parkach.

„Pszczoły umierają w ciszy… My zamiast martwić się, że wyginą, robimy wszystko w naszym Mieście, żeby pomóc im przeżyć!” – podkreśla UM w Elblągu.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM w Elblągu

fot. UM w Elblągu

 

reklama