EKOpark

EKOpark w Ursusie – pierwsza cześć otwarta

Pierwsza część EKOparku w Ursusie już otwarta! – poinformował Urząd m.st. Warszawy (UM). Latarnie zasilane energią słoneczną, niecki zbierające wodę deszczową do nawadniania roślin i plac zabaw z naturalnych materiałów – to kilka elementów nowego terenu zieleni. Pofabryczna przestrzeń stała się miejscem rekreacji dzięki środkom unijnym – podkreśla stołeczny ratusz.

Warszawianki i warszawiacy chcą relaksować się w otoczeniu natury. W nowym parku połączyliśmy miejską zieleń z ekologicznymi rozwiązaniami, takimi jak system do gromadzenia wody opadowej czy mineralne ścieżki. Najmłodsi mieszkańcy mają tu mnóstwo przestrzeni do zabawy i nauki o świecie przyrody. Cieszę się, że wcześniej mocno zurbanizowany plac przemienił się w teren pełen roślin. To dobry kierunek, w którym chcemy podążać – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

W EKOparku stanęły m.in. latarnie zasilane energią odnawialną z ogniw fotowoltaicznych. Powstał także system niecek bioretencyjnych, odbierających i gromadzących wodę opadową. Dzięki temu deszcz, zamiast spłynąć do kanalizacji, będzie wykorzystywany do nawadniania roślin. Z kolei nawierzchnia ścieżek wykonana jest z przepuszczalnego materiału mineralnego, a do podbudowy ciągów pieszych architekci zastosowali materiały recyklingowe.

Ursus potrzebuje więcej przestrzeni dla mieszkańców do wypoczynku i obcowania z naturą. Projekt EKOparku jest odpowiedzią na te potrzeby, ale także wyznacza nowe trendy projektowania miejskich terenów zieleni – powiedział Bogdan Olesiński, burmistrz Ursusa. Prace nad pierwszym etapem obejmującym 3,3 ha terenu zieleni przy ul. Gierdziejewskiego rozpoczęły się w 2018 r. Wcześniej mieszkańcy zgłaszali swoje pomysły do projektu.

EKOpark, czyli przestrzeń dla dzieci i dorosłych oraz bujna przyroda

Plac zabaw dla dzieci składa się z drewnianych elementów i materiałów przyjaznych środowisku. Fani ćwiczeń pod chmurką mogą skorzystać z siłowni plenerowej oraz strefy do treningów z ciężarem własnego ciała. Z kolei dla miłośników przyrody powstała ścieżka edukacyjna z ekociekawostkami. Sympatycy relaksu wśród zieleni mogą wypocząć na specjalnych platformach z drzewa modrzewiowego oraz pod daszkami dającymi cień.

Blisko 70% parku to przestrzeń biologicznie czynna – przeważa tam zieleń, w której mogą zamieszkać owady i małe zwierzęta. Ptaki, poza wybudowanymi budkami lęgowymi, znajdą miejsce gniazdowania w otulinach krzewów, a dla biedronek, motyli i innych owadów architekci przewidzieli ochronne domki. Latem park ozdobi blisko 980 m2 łąki kwietnej, która da pokarm dla pszczół i trzmieli. Ogrodnicy będą kosić trawniki tylko pięć razy w roku, a łąkę kwietną jedynie raz. Dzięki temu park zachowa swój naturalny charakter.

Koszt realizacji pierwszego etapu wyniósł 5,65 mln zł. Obecnie trwają prace nad 1,7 ha drugiej części EKOparku. Cały pięciohektarowy teren otwarty zostanie jesienią tego roku.

Projekt pn. „Utworzenie EKOparku przy ul. Gierdziejewskiego w Warszawie” jest dofinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020, działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. Całkowita wartość projektu oszacowana została na nieco ponad 9,9 mln zł. Wkład własny m.st. Warszawy sięgnie natomiast niemal 2,8 mln zł.

Wartość dofinansowania z funduszy unijnych ma natomiast wynieść niemal 7,2 mln zł.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. R. Motyl/UM Warszawy