Dwie kwietne łąki

Dwie kwietne łąki zostały zasiane w Częstochowie

Dwie kwietne łąki zostały zasiane w Częstochowie tuż przed ubiegłym weekendem. Odbyło się to w ramach programu „Częstozielona” – poinformował Urząd Miasta Częstochowy (UM).

Dwie kwietne łąki – w Parku Staszica i przy Promenadzie Niemena

Jedna łąka kwietna powstała w Parku Staszica, a druga przy Promenadzie Niemena. To efekt współpracy miasta z Fundacją Łąka i częstochowskimi firmami – dodaje UM.

Antysmogową łąkę w Parku Staszica wsparł finansowo Wkręt-met, a sponsorem drugiej jest Brembo Częstochowa – wskazuje magistrat. W zasianiu łąki o powierzchni ok. 800 m2 w pobliżu mini-tężni solankowej przy Promenadzie Niemena pomagali w piątek m.in. Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta, Maria Psonka z Brembo oraz Łukasz Kot, przewodniczący zespołu „Częstozielona” (jednocześnie wiceprzewodniczący Rady Miasta).

Przygotowanie terenu i materiału siewnego należało do Fundacji „Łąka”, będącej realizatorem i partnerem wielu „zielonych” inicjatyw w całym kraju. W Częstochowie akcją zakładania obu łąk z ramienia Fundacji kierował Grzegorz Walkiewicz – wskazuje UM.

Jak dodaje częstochowski magistrat, przy Promenadzie Niemena zasianych zostało 60 gatunków łąkowych kwiatów i traw. Zasiew składał się z nasion łąki antysmogowej, która w maju będzie uzupełniona jeszcze wysiewem słoneczników. Bazując na prognozie pogody (deszcz w czasie weekendu oraz wiosenna temperatura), efekty prac powinny być widoczne w maju. Łąka takiej wielkości może pochłonąć w czasie sezonu ok. 15 kg pyłu – podkreśla UM.

Dwie kwietne łąki – alternatywa dla trawników

Miejscy urzędnicy podkreślają, że łąki to doskonała alternatywa dla zwykłych trawników, bowiem zachowują one wodę, chłoną szkodliwe pyły i obniżają temperaturę otoczenia.

Kwietną łąkę można stworzyć wysiewając ją na skoszonym trawniku, wzruszając wcześniej ziemię grabkami lub „pazurkami”. Siew najlepiej wykonać wiosną (do końca kwietnia) lub jesienią (od września do listopada). Nasion nie przykrywa się glebą a łąk nie podlewa.

Na podstawie www.czestochowa.pl

fot. UM Częstochowy

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny