Drzewa przesadzone

Drzewa przesadzone z powodzeniem w Rybniku

Kolidowały z planowanymi inwestycjami, jednak nie zostały wycięte. Drzewa przesadzone przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) mają się świetnie i cieszą oko wiosennym wyglądem – podkreśla Urząd Miasta Rybnika (UM).

Drzewa przesadzone zamiast trafić pod topór

Śliwa wiśniowa i kasztanowiec czerwony „Briotti”, bo o nich mowa, zamiast trafić pod topór, zostały wykopane i przeniesione w inne miejsce. Śliwa została przesadzona w związku z budową centrum przesiadkowego na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Dworcowej i znalazła swoje miejsce na pobliskim skwerze – tłumaczy UM. Magistrat wskazuje, że drzewo wraz z bryłą korzeniową zostało przeniesione z wykorzystaniem specjalistycznej przesadzarki, przeznaczonej do większych drzew, na wcześniej przygotowane miejsce. „Na nowym” drzewo jest bardziej wyeksponowane i ma lepsze warunki wzrostu, z dala od infrastruktury. Teraz śliwę wiśniową można oglądać w pełnej krasie – to idealny moment, by podziwiać delikatne piękno tego jednego z najwcześniej kwitnących drzew – podkreśla magistrat.

Z kolei kasztanowiec kolidował z budową drogi regionalnej Racibórz – Pszczyna, a teraz upiększa skwer przy ul. Rejewskiego w Boguszowicach.

Drzewa były przeznaczone do wycinki, a nam udało się je przesadzić. To jednak była dopiero połowa sukcesu, rośliny muszą się przecież w nowym miejscu odnaleźć. Cieszymy się, że uratowane drzewa przyjęły się i dziś w całej krasie pokazują swoje wiosenne piękno – wskazuje Karolina Skorupa-Fojcik, zastępca kierownika Działu Terenów Zieleni ZZM.

Drzewa przesadzone z sukcesem

Rybnicki UM dodaje, że to nie pierwsza tego typu akcja przeprowadzona przez ZZM. W ten sam sposób uratowano dwa inne kilkunastoletnie drzewa rosnące przy Obwiedni Południowej. Platan znalazł nowe miejsce posadowienia ok. 50 m dalej, w szpalerze platanów przy Obwiedni Południowej. Kasztanowiec z kolei został przetransportowany i posadzony na terenie skweru przy ul. Mariana Rejewskiego, w dzielnicy Boguszowice Stare. Oba drzewa maja się dobrze.

Przy okazji UM tłumaczy, że przesadzanie drzew nie jest przedsięwzięciem łatwym, ale stosowanym powszechnie na całym świecie, różniąc się przyjętymi sposobami realizacji oraz gabarytami ratowanych drzew. Rybnicki ZZM stara się przeprowadzać takie przedsięwzięcia, sugerując również podobne rozwiązanie przy opiniowanych inwestycjach miejskich i prywatnych. Przykładem może być chociażby realizowany w Boguszowicach projekt budżetu obywatelskiego pn. „Bo rodzina jest ważna” – na skutek opinii ZZM kilka drzew ma zostać przesadzonych w inne miejsca na tym samym terenie, co zostało uwzględnione w projekcie.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Karolina Skorupa-Fojcik/ZZM w Rybniku