Rusza czwarta edycja projektu nasadzeń drzew i krzewów miododajnych, której inicjatorem jest Zarząd Województwa Świętokrzyskiego (ZWŚ). W tym roku drzewa miododajne i krzewy trafią do 38 gmin i pięciu samorządowych jednostek organizacyjnych podległych marszałkowi. Pod koniec października w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach (WDK) Marek Jońca, członek ZWŚ, podpisał umowy z przedstawicielami tych podmiotów. W wydarzeniu uczestniczył także Sławomir Neugebauer, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego (UMWŚ). Poinformował o tym urząd marszałkowski.
Drzewa miododajne dla ochrony przyrody
– Od 4 lat przeznaczamy na ten cel co roku kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tegorocznej edycji planujemy posadzić w regionie 1800 krzewów i około 900 drzew. Głównym celem naszej akcji jest ochrona przyrody i owadów zapylających, promocja bioróżnorodności oraz poprawa jakości środowiska w naszym regionie – podkreślił Marek Jońca.
Jak poinformował UMWŚ, akcję finansowaną ze środków Samorządu Województwa Świętokrzyskiego organizuje Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWŚ. Wpisuje się ona w uregulowania Europejskiego Zielonego Ładu oraz Unijnej Strategii Bioróżnorodności 2030. Urząd przypomina, że strategia ta zakłada m.in. powstrzymanie i odwrócenie procesu spadku liczby owadów zapylających. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest kurcząca się z roku na rok tzw. baza pożytkowa, z której mogą korzystać owady.
Drzewa miododajne i krzewy za ponad 145 tys. zł
Jak dodał UMWŚ, już od czterech lat ZWŚ jako jeden z pierwszych w Polsce działa w kierunku realizacji projektu nasadzeń drzew i krzewów miododajnych. W wyniku tej inicjatywy, ZWŚ w ciągu ostatnich czterech lat zakupił i przekazał samorządom gminnym oraz samorządowym jednostkom organizacyjnym blisko 4 tys. drzew i ok. 8 tys. krzewów miododajnych. Kosztowało to ponad 145 tys. zł i było współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. W ten sposób ZWŚ przyczynił się do zwiększenia powierzchni terenów zieleni, służących jako baza pożytkowa dla pszczół i innych owadów zapylających. Wsparcie pozwoliło także na zwiększenie powierzchni terenów rekreacyjnych służących społeczeństwu do wypoczynku i kontaktu z naturą.
W tym roku rośliny trafią do 38 gmin i pięciu samorządowych jednostek organizacyjnych podległych marszałkowi. W regionie zostaną posadzone drzewa i krzewy miododajne kilku gatunków. Będą wśród nich: lipy drobnolistne, klony pospolite, klony tatarskie, jarząby pospolite, ewodie aksamitne i jabłonie rajskie. Dojdą też: śliwa wiśniowa, śnieguliczka biała, irga błyszcząca oraz budleja Dawida. Ponadto postawiono na głóg dwuszyjkowy, morwę białą, tawułę szarą i tawułę japońską – wyliczył UMWŚ.
Strategia na rzecz bioróżnorodności
Sadzenie drzew i krzewów miododajnych wpisuje się w działania przyjęte przez Komisję Europejską (KE), dotyczące rozwoju Strategii Bioróżnorodności na terenie Unii Europejskiej. Województwo świętokrzyskie obok samorządów województw podkarpackiego i wielkopolskiego jest liderem nasadzeń drzew miododajnych w Polsce – przekonuje UMWŚ. Do głównych elementów strategii na rzecz bioróżnorodności należy m.in. zwiększenie skali rolnictwa proekologicznego. Mieści się wśród tych elementów także podnoszenie rangi elementów krajobrazu charakteryzujących się bogatą bioróżnorodnością na gruntach rolnych. Istotne jest również powstrzymanie i odwrócenie procesu spadku liczebności owadów zapylających, a także posadzenie 3 mld drzew do 2030 r. – wyjaśnił UMWŚ.
Na podstawie: swietokrzyskie.pro
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)