Domki dla jeży

Domki dla jeży w parkach

Urząd Miasta (UM) Rzeszowa poinformował w ubiegłym tygodniu, że w rzeszowskich parkach kończyła się akcja rozstawiania domków dla jeży. Drewniane skrzynki, czyli domki dla jeży, były chowane pod pryzmami z liści, gdzie małe ssaki szukają schronienia na zimę.

Domki dla jeży w parkach Rzeszowa w ramach programu „Rzeszów to MY”

Zakup domków dla tych sympatycznych zwierząt to część zadania realizowanego w ramach programu „Rzeszów to MY”. Prowadzi go Urban Lab, który szukał pomysłów na mikroinnowacje miejskie, zakładające współudział mieszkańców w realizacji ciekawych inicjatyw w przestrzeni Rzeszowa – podał magistrat. Jednocześnie UM wskazał, że domki dla jeży, to część jednego z pomysłów wybranych w pierwszym naborze. Przedsięwzięcie zakładało ustawienie w mieście 100 takich budek. Ostatnie z nich umieszczono na bulwarach nad Wisłokiem, a w akcję włączyła się Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

To cenna i bardzo pożyteczna inicjatywa, która uczy nas szacunku do przyrody. Co istotne, budki stawiamy na wniosek mieszkańców, bardzo cieszy mnie ich zaangażowanie w takie akcje – powiedziała wiceprezydent.

Domki dla jeży – całoroczne schronienie w parkach

Domki dla jeży ustawione w miejskich parkach, przy skwerach i na zieleńcach będą miały zastosowanie przez cały rok. Zimą ukryte pod liśćmi mają stanowić schronienie dla zwierząt na czas zimowego snu. Natomiast kiedy zrobi się cieplej, posłużą jako miejsce schronienia dla matek z potomstwem – wskazał UM Rzeszowa.

Domki dla jeży

Widząc takie budki w parkach należy pamiętać, aby nie podchodzić zbyt blisko i nie zaglądać do środka. Prosimy też, aby nie dopuszczać do niej psów, aby nie niepokoić jeży – zaapelowała Katarzyna Spaczyńska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Oprócz domków zadanie zakłada także montaż w mieście 400 budek dla jerzyków, czyli ptaków, które są sprzymierzeńcem człowieka w walce z komarami. Pierwsze budki także zostały już w mieście zamontowane – dodał rzeszowski magistrat.

Nie tylko domki dla jeży w parkach

Także w Krakowie dostrzegana jest potrzeba zapewnienia jeżom odpowiednich schronień. Stąd też w tamtejszym parku linearnym Re-kreacja na Ruczaju powstał hotel dla jeży, a kolejny jest realizowany w parku przy ul. Lubostroń, o czym poinformował UM Krakowa. Krakowski magistrat zaznaczył przy tym, że to nie jedyne udogodnienia dla tych pożytecznych zwierząt. Zimowe kopce z liści są bowiem usypywane w większości krakowskich parków podczas jesiennego grabienia.

Jeżowa posiadłość w parku linearnym na Ruczaju została wykonana z mat solnych, które stanowią jej ściany. Środek natomiast, w dolnej części, wypełniony jest ściętą trawą, a w górnej zagrabionymi w parku liśćmi.

Wejście dla jeży zapewnione jest poprzez wyższe zawieszenie jednej ze ścianek. Powierzchnia tego terenu zarezerwowanego dla jeży to ok. 50 m2.

Na podstawie nadesłanej informacji i www.krakow.pl

fot. 2 x Bartosz Gubernat/UM Rzeszów