Dokarmianie ptaków

Dokarmianie ptaków – gdyński magistrat przypomina zasady

Gdy temperatury na zewnątrz zaczynają osiągać wartości minusowe, zdobywanie pokarmu przez ptaki jest utrudnione – wskazuje Urząd Miasta Gdyni (UM) i dodaje, że wówczas z pomocą zwierzętom przychodzi EkoPatrol.

Podczas mrozów funkcjonariusze EkoPatrolu, działającego w ramach Straży Miejskiej, sprawdzają karmniki i uzupełniają je specjalną mieszanką ziaren. Karmniki dla łabędzi, kaczek i innego ptactwa wodnego stoją m.in. na miejskiej plaży, na bulwarze przy jednej z restauracji oraz w Orłowie obok przystani rybackiej.

Dokarmianie ptaków – jak robić to z głową?

Przy tej okazji gdyński magistrat zaznacza, że jeśli mieszkańcy również chcą dokarmiać ptaki, to powinni to robić zachowując kilka istotnych zasad.

Ptaki wolno żyjące można dokarmiać jedynie w wyjątkowych sytuacjach – podkreśla UM. Takie okoliczności występują wówczas, gdy przez kilka dni z rzędu utrzymują się temperatury poniżej 0oC, a także kiedy zbiorniki wodne są zamarznięte na całej tafli w sposób utrudniający ptakom wodnym zdobywanie pokarmu.

Gdyński magistrat podkreśla, że w ostatnich latach daje się mocno odczuć skutki ocieplenia klimatu. Przejawia się to utrzymywaniem się dodatnich temperatur w okresie zimowym. W takich warunkach ptaki łatwiej znajdują pożywienie. Z tego względu nie należy niepokoić się o kondycję np. kaczek, łabędzi i gołębi nawet podczas przymrozków, wichur i opadów deszczu czy śniegu. Ptaki są przygotowane do takich warunków.

Magistrat wskazuje, że chcąc pomóc ptakom wolno żyjącym na terenie miasta na pewno nie należy podawać im mokrego, starego chleba oraz resztek z domowego stołu. Nie należy także dokarmiać ptaków „na zapas”. Karmę dla ptaków należy wykładać w takiej ilości, jaką są one w stanie zjeść natychmiast, aby się nie psuła i nie przymarzła – dodaje UM.

Gdyńscy urzędnicy informują także czym dokarmiać ptaki. Według nich, kaczki i łabędzie preferują ziarna zbóż i drobno pokrojone świeże surowe lub ugotowane warzywa, ale bez przyprawiania solą.

Jednocześnie UM podaje, że dla wielu gatunków ptaków szkodliwy jest – tak chętnie używany do ich karmienia – chleb. Nie należy go podawać wróblom, mazurkom, sikorom, kosom, kwiczołom, dzwońcom, trznadlom i ziębom. Wyjątkiem są jedynie gołębie miejskie, sierpówki, kawki lub gawrony, które tolerują suche białe pieczywo pokrojone w drobną kostkę.

Na podstawie www.gdynia.pl

rys. UM Gdyni

 

reklama