Dla leśnych zwierząt

Miejska pomoc dla leśnych zwierząt

Działa w stolicy od 15 lat i w tym czasie udzielił pomocy ok. 12 tys. dzikich zwierząt – chorym, rannym i osieroconym. Mowa o Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Lesie Sobieskiego, prowadzonym przez Lasy Miejskie – Warszawa.

Ośrodek znajduje się na ul. Korkowej 170A, tuż przy siedzibie Lasów Miejskich – Warszawa. To miejsce, do którego mieszkańcy stolicy mogą przywozić dzikie zwierzęta potrzebujące pomocy. Na miejscu są rejestrowane, badane i poddawane leczeniu. Również tam przechodzą rekonwalescencję, by móc wrócić na łono przyrody. Te najmniejsze i najmłodsze są ogrzewane w inkubatorach. Inne trafiają do specjalnych stref wśród zieleni, znajdujących się na tyłach budynku – podaje Urząd m.st. Warszawa (UM).

– To jeden z niewielu ośrodków prowadzonych przez samorząd. Przez całą dobę mieszkańcy mogą przywozić tu zwierzęta potrzebujące pomocy. Od tych większych do tych mniejszych – takich, jak wiewiórki i nietoperze. Od początku istnienia tego ośrodka przyjęliśmy w nim już 12 tys. zwierząt – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Pomoc dla chorych i rannych leśnych zwierząt

Najwięcej zwierząt trafia do ośrodka w okresie wiosennym. Najczęściej są to jeże, nietoperze i wiewiórki. Choć placówka gościła też u siebie szopa pracza, borsuki, kuny leśne, wydry, krety czy wilki. W tym roku pojawiły się również łosie, bobry i łasica. Od początku 2023 r. ośrodek przyjął łącznie około tysiąca leśnych pacjentów – przywiezionych przez mieszkańców lub miejski Ekopatrol.

Większość przywiezionych tutaj zwierząt bardzo potrzebuje pomocy – np. jeże po kolizjach drogowych czy zające złapane przez psy biegające w lesie bez smyczy. Ale zdarza się również, że trafiają tam zwierzaki niepotrzebnie zabrane z lasu przez mieszkańców. Nie są ani chore ani ranne i lepiej poradziłyby sobie na wolności. Dlatego co roku Lasy Miejskie – Warszawa wspólnie z warszawskim zoo i strażą miejską prowadzą akcję „Zoostaw, nie porywaj”. W jej ramach przypominają, że nie każde zwierzę potrzebuje wsparcia człowieka.

Kolejne inwestycje

Ośrodek w Lesie Sobieskiego cały czas się rozwija. Na dachu budynku i wiatach parkingowych zamontowane zostały panele fotowoltaiczne. Dzięki temu obiekt już teraz jest niemal samowystarczalny energetycznie. Jesienią 2023 r. zostaną też zamontowane pompy ciepła – zapowiada UM.

Wkrótce pojawią się tu kolejne udogodnienia dla zwierząt. Jeszcze w tym roku Lasy Miejskie rozpoczną budowę wolier i wybiegów, w których będą mogły przebywać wilki. Inwestycja będzie gotowa w 2024 r. – dodaje magistrat.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Warszawy

Partner Portalu

Partner Portalu