w świecie zapylaczy

„Cztery Pory Roku w Świecie Zapylaczy” – ścieżka przyrodnicza

W Lesie Dębińskim w Poznaniu otwarto ścieżkę przyrodniczą „Cztery Pory Roku w Świecie Zapylaczy” – poinformował Urząd Miasta Poznania (UM). Za pomocą tablic edukacyjnych i pokazowych obiektów przybliża ona zróżnicowany, barwny i pełen ciekawostek świat owadów zapylających. Ścieżka przyrodnicza to sposób, by poznać m.in. sekretne życie pszczół – wskazał magistrat.

„Cztery Pory Roku w Świecie Zapylaczy” – opowiada m.in. o pszczołach

Ścieżka mieści się obok siedziby Zakładu Lasów Poznańskich przy ul. Ku Dębinie 2, w okolicach placu zabaw dla dzieci. – Poprzez 10 tablic edukacyjnych chcemy umożliwić dzieciom, młodzieży i dorosłym zapoznanie się z rolą i znaczeniem owadów zapylających w naszym życiu – powiedział Stanisław Tamm, sekretarz miasta Poznania. Ścieżka składa się również z obiektów pokazowych – ula wielkopolskiego, hotelika dla owadów oraz rzeźby pszczoły. – Dzięki ścieżce dowiemy się m.in. jakie zapylacze możemy spotkać. Dowiemy się, jak je rozpoznawać i jaki związek mają z kwiatami. W Polsce żyje ok. 470 gatunków pszczół, a my kojarzymy raptem kilka z nich. Ta ścieżka pokaże to niesamowite bogactwo i różnorodność przyrody. Mam nadzieję, że zachęci także do samodzielnego odkrywania tajemnic świata zapylaczy – wskazała Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i edukatorka.

W świecie zapylaczy pomaga odnaleźć się wiedza zdobyta i utrwalona w łamigłówkach

Jak tłumaczy UM, aby pogłębić zdobytą wiedzę przygotowano dodatkowe materiały edukacyjne w formie łamigłówek. Można je pobrać za pomocą kodów QR, które są umieszczone na wybranych tablicach. Materiały zachęcają również do działań na rzecz owadów, głównie poprzez sadzenie i wysiew kwiatów oraz budowę dla nich schronień.

Nowo utworzona ścieżka to – według UM – doskonałe miejsce do prowadzenia warsztatów, zielonych lekcji czy spacerów edukacyjnych. Zawarte na tablicach schematy umożliwiają lepsze zrozumienie prezentowanych treści. Realistyczne rysunki owadów, ich siedlisk oraz roślin pozwalają na uchwycenie detali. Dzięki temu łatwiej jest rozpoznawać gatunki podczas obserwacji w terenie – przekonywał magistrat.

Z materiałów dydaktycznych przygotowanych w ramach ścieżki mogą korzystać nauczyciele i animatorzy. Wystarczy pobrać je z tej strony. Treści zawierają pomysły na zabawy i zajęcia dla dzieci z klas 1-6. Po odpowiedniej modyfikacji materiały można wykorzystać również w klasach 7-8.

Z myślą o niepełnosprawnych

Ścieżkę przygotowano także z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Tablice edukacyjne oraz obiekty pokazowe zostały zamontowane na odpowiedniej wysokości oraz opisane alfabetem Braille’a. Wprowadzono system Totupoint, za pomocą którego osoby niedowidzące lub niewidome będą mogły wysłuchać materiałów edukacyjnych. Zainstalowano także tablice tyflograficzne umożliwiające poznanie przez dotyk budowy trzmiela oraz kwiatu.

Ścieżka przyrodnicza „Cztery Pory Roku w Świecie Zapylaczy” powstała w ramach programu „Poznań dla pszczół”. Dofinansowano ją ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Poznań na rzecz pszczół działa już od wielu lat – przypomniał UM. – W ramach programu „Poznań dla pszczół” od 2019 r. realizujemy liczne działania edukacyjne. To warsztaty dla różnych grup wiekowych, wystawy tematyczne, publikacje, filmy, a także szkolenia dla nauczycieli. Chcemy mówić o roli owadów zapylaczy w mieście w sposób przystępny. Tak żeby mieszkańcy poznali ich potrzeby i przyzwyczajenia. Żeby zrozumieli, że te owady są bardzo ważną częścią życia naszej planety – mówi Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UM. Wydział ten odpowiada za realizację programu.

Poznań w świecie zapylaczy

Poznański magistrat dodał, że w stolicy Wielkopolski przybywa miejsc schronienia i rozmnażania dla owadów zapylających. Specjalne hoteliki można zobaczyć w miejskich parkach, np. Wilsona czy Jana Pawła II. Są rozmieszczone również na terenie lasów miejskich i w rodzinnych ogrodach działkowych. Także w sąsiedztwie POSUM oraz w wielu innych miejscach zaproponowanych przez rady osiedli.

Hoteliki dla zapylaczy wraz z torebkami z nasionami pyłko- i nektarodajnymi trafiają do przedszkoli i szkół podstawowych. Dzieje się to co roku, w ramach akcji pt. „Stołówka dla fifnych owadów”. Dzięki programowi w Poznaniu powstały także miejskie pasieki – w parku Cytadela, Lasku Dębińskim czy na terenie Term Maltańskich.

Na podstawie poznan.pl

fot. Urząd Miasta Poznania

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu