Chronić rybołowa

Chronić rybołowa

Lasy Państwowe (LP) poinformowały, że wraz z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) uruchamiają kolejny etap działań na rzecz ochrony rybołowa.

Na początku br. mają zostać zamontowane następne specjalne platformy, na których ptaki będą mogły zbudować swoje gniazda. Platform będzie pięć.
Jak zaznaczają LP, rybołowy to jedne z najrzadszych ptaków drapieżnych w Polsce. Ze statystyk prowadzonych przez Komitet Ochrony Orłów wynika, że w kraju zamieszkuje obecnie do 30 par tych zwierząt.

Leśnicy i energetycy współdziałają by chronić rybołowa

W przypadku rybołowa potrzebujemy odważnych i szybkich działań, by stworzyć w Polsce warunki do ustabilizowania, a następnie wzrostu populacji tych niezwykłych ptaków szponiastych. Dlatego bardzo cieszymy się, że wspierają nas PSE. Montowanie platform dla rybołowów na słupach energetycznych to dobra i sprawdzona praktyka, uzupełniająca montowanie platform na odpowiednich drzewach. Liczymy, że te bezpieczne i wygodne miejsca przyciągną ptaki, zostaną zasiedlone i odbędą się w nich skuteczne lęgi – powiedział Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP.

Nowe platformy pod gniazda lęgowe zostaną umieszczone na terenie nadleśnictw Gryfino i Międzychód na terenie woj. zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Wszystkie z nich będą zainstalowane wzdłuż krajowych i transgranicznych linii napowietrznych najwyższych napięć (400 kV i 220 kV). Projekt będzie realizowany w pierwszym kwartale tego roku.

Zrównoważony rozwój i dbałość o otoczenie, tam gdzie posadowiona jest infrastruktura przesyłowa zarządzana przez PSE, są jednymi z naszych priorytetów. Jako strategiczna dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju spółka, jesteśmy dumni z faktu, że możemy również – wspólnie z Lasami Państwowymi – zaangażować się w nowatorski program na rzecz ochrony tak rzadkiego gatunku, jakim jest rybołów. Montaż platform na słupach wysokiego napięcia to innowacyjne i skuteczne rozwiązanie, stosowane coraz częściej i w innych krajach, m.in. w Niemczech, gdzie ok. jednej trzeciej tamtejszej populacji rybołowa gniazduje na słupach wysokiego napięcia. Nasze instalacje będą realizowane w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa – podkreślił Eryk Kłossowski, prezes Zarządu PSE.

Budowa platform pod gniazda lęgowe dla rybołowów jest kontynuacją działań rozpoczętych w 2014 r. Na terenie Nadleśnictwa Lipka na słupie linii najwyższych napięć PSE umieściły podstawę, na której zamieszkujące okolicę rybołowy mogły zbudować gniazdo. W pobliżu znajduje się kamera, za pośrednictwem której wiosną i latem można śledzić w Internecie życie tych niezwykłych ptaków.

Na podstawie www.lasy.gov.pl

fot. Krzysztof Stasiaczek

 

reklama