Drugie życie

Chcą podarować świątecznym drzewkom drugie życie

Firma FCC Tarnobrzeg poinformowała, że wraz z Urzędem Miasta Tarnobrzeg (UM) oraz Justyną Uchańską, współorganizatorką wielu lokalnych akcji społecznych, zachęca do tego, by wspólnie podarować świątecznym drzewkom drugie życie. Firma wskazuje, że wystarczy dostarczyć swoją choinkę do tarnobrzeskiego zakładu pogrzebowego FCC Tarnobrzeg, by przyczynić się do ochrony środowiska i zazielenienia miasta. Jest to kolejna akcja specjalna, która ma zachęcać do wspólnego dbania o jakość środowiska.

Podarować świątecznym drzewkom drugie życie, by dalej złużyły ludziom i środowisku

Szacuje się, że w Polsce z okazji Bożego Narodzenia co roku wycina się nawet 6 mln choinek. Niestety, znakomita większość z nich po Nowym Roku ląduje na śmietniku – wskazuje firma. Tymczasem – zaznacza tarnobrzeska spółka – odpowiednio zaadaptowane drzewka mogą dalej służyć ludziom i środowisku.

Jednocześnie firma wskazuje na korzyści, jakie przynoszą za sobą drzewa. Dla przykładu, dorosła sosna w ciągu jednej doby może wyprodukować dawkę tlenu odpowiadającą zapotrzebowaniu trzech osób. Drzewa to też nieodzowne wsparcie w walce ze szkodliwym dwutlenkiem węgla – jedno duże drzewo usuwa w ciągu dnia tyle CO2, ile emitują dwa gospodarstwa domowe. Świerkowy żywopłot posadzony wzdłuż ruchliwej ulicy potrafi zatrzymać nawet do 70% zanieczyszczeń.

Stąd też wspomniana firma wraz z tarnobrzeskim magistratem zachęcają do tego, by zamiast wynosić po Nowym Roku choinkę na śmietnik, oddać ją do ponownego zasadzenia w miejscu rekomendowanym przez UM i utworzyć w ten sposób „Choinkową Zagrodę”.

Drugie życie drzewek to ograniczanie ilości odpadów

W FCC Tarnobrzeg na co dzień zajmujemy się dbaniem o środowisko i propagowaniem idei 3R: Reduce, Reuse, Recycle, czyli ograniczaj, użyj ponownie, oddaj do recyklingu. Przykładem takich działań jest też z pewnością wybór świątecznego drzewka w doniczce i jego późniejsze zasadzenie. Wiemy przy tym, że wiele osób, nie jest w stanie zasadzić drzewka we własnym zakresie – i tu właśnie przychodzą z pomocą takie inicjatywy jak nasza – mówi Aldona Dydak, PR Manager FCC Polska.

Bardzo zależy nam na tym, aby Tarnobrzeg był zielony. Oddanie drzewka jest bezpłatne i nie wymaga większych przygotowań, poza dostarczeniem do zakładu choinki w dobrej kondycji, przyjmowane będą tylko drzewka zdrowe i ukorzenione, wyłącznie takie mają bowiem szansę się przyjąć – podkreśla Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.

Aby akcja przesadzenia się powiodła, warto pamiętać o kilku drobnych wskazówkach. Zarówno przed postawieniem choinki w salonie, jak i przed jej „wyprowadzką”, warto zapewnić drzewku możliwość aklimatyzacji w temperaturach pośrednich. Można to osiągnąć, trzymając je przez kilka dni w chłodniejszych pomieszczeniach, jak np. ganek, piwnica czy garaż. W mieszkaniu natomiast warto ustawić choinkę możliwie daleko od kaloryferów i oczywiście pamiętać o jej regularnych podlewaniu.

Podarować świątecznym drzewkom drugie życie – gdzie będą odbierane?

Taka akcja jest z powodzeniem realizowana w wielu miastach. Chcielibyśmy sprawić, by taki zakątek powstał też w Tarnobrzegupod nazwą „Choinkowa Zagroda” – zaznacza Justyna Uchańska.

Drzewka będą od mieszkańców przyjmowane na terenie Zakładu Usług Pogrzebowych FCC Tarnobrzeg przy ul. Adama Mickiewicza 19. Nie jest konieczne wcześniejsze umawianie terminu wizyty ani ustalanie żadnych dodatkowych formalności.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny