Buszujące w zbożu

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku otrzymała zgłoszenie w sprawie udzielenia pomocy pisklętom rzadkiego gatunku ptaka, występującego na terenie woj. podlaskiego – błotniaka łąkowego (Circus pygargus).
 
błotniak
 
Dorosłe osobniki tego gatunku założyły gniazdo w zbożu. Mimo że zostało uszkodzone podczas żniw, młode błotniaki nie doznały żadnych obrażeń. Rolnik, który znalazł pisklęta na polu w trakcie koszenia, zabrał je i przekazał do RDOŚ-u z prośbą o pomoc.
 
Wiek piskląt, na podstawie etapu ich rozwoju, został oceniony na ok. 20-25 dni. „Drapieżne młodziaki” zostały przewiezione do zaprzyjaźnionego ośrodka rehabilitacji dzikich ptaków i ssaków, prowadzonego przez Nadleśnictwo Krynki w Poczopku. Pisklęta zostały tam otoczone fachową opieką.
 
W Polsce błotniak łąkowy objęty jest ścisłą ochroną gatunkową, wymagającą ochronny czynnej, zwłaszcza jego miejsc lęgowych. Obecnie w niektórych regionach prawie 100% par wyprowadza lęgi w uprawach zbóż, w związku z czym są one często narażone na nieumyślne ich niszczenie podczas prac polowych i sianokosów.
 

Partner Portalu

Partner Portalu