Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych poinformował, iż przystąpił do realizacji projektu przyrodniczego pn. „Ochrona popielicowatych (Gliridae) na terenie Cisowsko – Orłowińskiego Parku Krajobrazowego”, który ma na celu czynną ochronę popielicowatych.
Projekt, rozpoczęty w 2015 r., zakłada działania zmierzające do uzupełnienia i zwiększenia różnorodności schronień dla tej grupy zwierząt. W tym celu Zespół Parków Krajobrazowych zakupił 200 sztuk, specjalnych budek imitujących dziuple. Zostały one rozwieszone w lasach bukowych Nadleśnictwa Łagów w Leśnictwie Widełki. Wszystkie budki zostały ponumerowane, ustalono także współrzędne GPS każdej z nich. Jest to potrzebne ze względu na to, że kolejnym etapem projektu będzie inwentaryzacja gatunków popielicowatych występujących na objętym projektem obszarze.
Metodą, która będzie wykorzystana do inwentaryzacji będzie kontrola zajętości, czyli określenie stopnia wykorzystania rozwieszonych wcześniej budek. Będzie ona prowadzona do września 2016 r. Zebrany materiał posłuży do oceny wielkości populacji popielicowatych (zwanych również pilchowatymi) i ich preferencji siedliskowych.
Zespół Parków podaje również krótką charakterystykę popielicowatych, w której można przeczytać, że w Polsce występują cztery gatunki pilchów – nadrzewnych gryzoni, gnieżdżących się w dziuplach starych drzew. Są to: orzesznica (najmniejsza), koszatka, żołędnica i największa – popielica. Wszystkie wymienione gatunki plichowatych narażone są na wyginięcie, a ich populacje się kurczą, co po części jest wynikiem wycinki drzew i braku dziupli.
Projekt dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Na podstawie: www.pk.kielce.pl
fot. Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych