Budki lęgowe

Budki lęgowe – autorzy nagrodzeni

Drewniane, funkcjonalne i dobrze przemyślane – takie budki lęgowe oraz karmniki można było oglądać podczas gali wręczenia nagród w 20. edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni” – poinformował Urząd Miasta Gdyni (UM).

Jak zapewnia gdyński magistrat, wykonane przez uczniów tamtejszych szkół domki dla ptaków, co roku uzupełniają miejsca lęgowe w portowym mieście.

Budki lęgowe w ramach konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”

Witam wszystkich uczestników tej pięknej inicjatywy jaką jest konkurs „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. To już dwudziesta edycja, a więc konkurs ma swoją długą tradycję. Wiem skądinąd, że są już tacy rodzice, którzy uczestniczyli w tym konkursie jako uczniowie, a dzisiaj ich dzieci kontynuują tę rodzinną tradycję. W jej wyniku powstają budki lęgowe i karmniki, które później instalujemy na terenie miasta, licząc na to, że ptaki tu przylatujące znajdą w nich swój dom i miejsce, gdzie będą się mogły posilać – powiedział Michał Guć, wiceprezydent Gdyni, podczas uroczystości wręczenia nagród w konkursie.

W tegorocznym konkursie wzięli udział uczniowie z 19 gdyńskich szkół. W wyniku ich zaangażowania powstało 288 prac, w tym 232 karmniki i 56 budek lęgowych.

Bardzo ważne jest, aby przy wykonywaniu budek dla ptaków trzymać się ustalonych zasad i norm, które muszą one spełniać. Znamy upodobania tych zwierząt i wiemy, że zbyt dekoracyjne, malowane farbami domki będą je odstraszać – tłumaczył Jerzy Zając z UM Gdyni.

W konkursie oprócz wyróżnień i nagród indywidualnych przyznane zostały także nagrody dla trzech szkół, których uczniowie dostarczyli na konkurs łącznie największą liczbę prac spełniających wymogi określone w regulaminie. W tym roku nagrodzone zostały Szkoła Podstawowa nr 40 im. kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta, Szkoła Podstawowa nr 33 im. Obrońców Kępy Oksywskiej oraz Szkoła Podstawowa nr 18 im. Kornela Makuszyńskiego.
Jak podaje UM, prowadzony już od 20 lat konkurs „Zapraszamy ptaki do Gdyni” cieszy się dużym zainteresowaniem gdynian. Przez cały okres prowadzenia konkursu dzieci z pomocą rodziców i opiekunów przygotowały ponad 5000 prac, w tym ponad 2000 budek i ponad 3000 karmników.

Co roku prace konkursowe są przekazywane mieszkańcom Gdyni, którzy montują je w swoich ogrodach lub przy domach. Tym samym gdynianie aktywnie włączają się w ochronę ptaków bytujących stale lub okresowo na terenie miasta – podkreśla gdyński magistrat.

Na podstawie gdynia.pl

fot. gdynia.pl/Karol Stańczak

 

reklama