Budki dla jerzyków

Budki dla jerzyków

30 budek dla jerzyków zostanie zamontowanych na wieżowcach Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej „Słowianin” w Świnoujściu – poinformował tamtejszy magistrat.

Spółdzielnia otrzymała budki od Urzędu Miasta Świnoujście (UM).

Budki dla jerzyków – miasto kupiło, spółdzielnia powiesi

Wspomniane budki wykonane są z trocinobetonu, a koszt zakupu jednej wynosi 60 zł brutto. Za wszystkie budki zapłacił magistrat i nieodpłatnie przekazał je spółdzielni. Zadanie spółdzielni polega na ich montażu na budynkach mieszkalnych.

Świnoujski magistrat podaje przy okazji instrukcję dotyczącą lokalizowania budek dla jerzyków. Zgodnie z nią, budki powinny znajdować się na wysokości minimum 10 metrów. Nie należy ich wieszać jedna pod drugą, wskazane jest natomiast wieszanie kilku budek obok siebie na jednym budynku. Aby zapewnić jerzykom swobodny dolot do budki, w odległości 10 metrów przed otworem wlotowym nie mogą rosnąć drzewa. Według informacji podanych przez magistrat, budki dla jerzyków nie powinny być montowane zbyt nisko, nie sprawdzają się m.in. na domkach jednorodzinnych.

Jak podaje UM, jerzyki większość życia spędzają w locie, a budki służą im przede wszystkim podczas okresu lęgowego, do budowy gniazda i wykarmienia piskląt. Jerzyki mogą być sprzymierzeńcem ludzi w walce z dokuczliwymi owadami, bowiem w ciągu doby jeden ptak zjada ok. 20 tys. owadów, w tym komarów. – Stąd decyzja o montowaniu na budynkach gotowych budek – mówi Beata Tułodziecka–Terenda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa UM.

Na podstawie www.swinoujscie.pl

fot. UM Świnoujście/Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

 

reklama