Budki dla jerzyków

Budki dla jerzyków w Częstochowie

Częstochowa to miasto coraz bardziej przyjazne dla jerzyków – zwłaszcza w ostatnich latach – podkreśla Urząd Miasta Częstochowy (UM) i dodaje, że budki dla jerzyków montowane są zarówno na budynkach należących do miasta, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, jak i na prywatnych posesjach. W miniony czwartek budki dla jerzyków pojawiły się także na elewacji magistratu. Miejscy urzędnicy szacują, że w całym mieście „domków” dla tych ptaków może być już ok. 3 tys.

Budki dla jerzyków odpowiedzią na kurczenie się możliwości gniazdowania

Jak zaznacza UM, po okresie, w którym populacja jerzyków w Częstochowie zmniejszała się z powodu kurczenia się możliwości gniazdowania, te pożyteczne ptaki ponownie coraz częściej wybierają miasto, by w nim zamieszkać. Magistrat podkreśla, że obecność tych ptaków w mieście jest istotna, bo gatunek ten to prawdziwy pogromca komarów – jeden potrafi zjeść 20 tys. owadów dziennie. Pozwala to miastu na walkę z komarami w naturalny sposób, bez stosowania szkodliwych oprysków.

Taki sposób jest dużo lepszy i bardziej ekologiczny, dlatego postanowiliśmy, że nie tylko na szkołach czy miejskich budynkach mieszkalnych, ale także na naszym urzędzie zawisną budki dla jerzyków. Zapraszamy jerzyki do Częstochowy! – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta.

Budki dla jerzyków – ok. 3 tys. w Częstochowie

Tylko na budynkach wspólnot mieszkaniowych administrowanych przez ZGM doliczono się już ponad 550 takich budek, a na budynkach miejskich, łącznie ze „wspólnotowymi” – ok. 800 – wylicza częstochowski magistrat. Powstają one przy okazji realizowanych przez miasto inwestycji. Przed każdą termomodernizacją np. szkoły, zamawiana jest opinia ornitologa. Na jej podstawie montowane są budki dla wyszczególnionych gatunków ptaków, które w wyniku inwestycji mogłyby stracić swoje miejsca gniazdowania. Najwięcej powstaje budek dla jerzyków – dodaje UM.

Od dwóch lat coraz częściej budki na swoich prywatnych domach montują też mieszkańcy Częstochowy, dla których ten ptak staje się sojusznikiem w walce z komarami. To wynik akcji prowadzonej przez Jacka Tomka Suchomela, społecznego działacza na rzecz jerzyków w Częstochowie, którego wspierają m.in. miejscy radni Sebastian Trzeszkowski i Michał Lewandowski – zaznacza UM. – Uświadamiamy korzyści mieszkańcom, chcemy też dawać przykład innych miastom, aby populacja jerzyków w całej Polsce rosła. Akcja cieszy się w mieście dużym zainteresowaniem. Szacujemy, że dzięki społecznej akcji oraz działaniom miasta i administratorów osiedli mieszkaniowych w Częstochowie mamy już obecnie około 3 tysięcy budek dla jerzyków – powiedział Sebastian Trzeszkowski.

Budki dla jerzyków – wzór i montaż każdorazowo uzgadniany

Wzór i montaż budek dla jerzyków na budynkach miejskich jest każdorazowo uzgadniany przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM z ornitologiem. Tak też było w przypadku montażu budek dla jeżyków na budynku UM. Zamontowanych zostało 10 pojedynczych oraz 10 podwójnych budek dla jerzyków na elewacji głównego budynku Urzędu Miasta (budki zamontowano blisko dachu głównego budynku).

Na podstawie www.czestochowa.pl

fot. UM Częstochowy