180 budek lęgowych i karmników

Około 180 budek lęgowych i karmników trafiło do mieszkańców Gdyni

Około 180 budek lęgowych i karmników dla ptaków znalazło nowych właścicieli. Urząd Miasta Gdynia (UM) poinformował, że w ramach 26. edycji akcji „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, trafiły one do mieszkańców miasta. Ci zaś, zamontują je na własnych parapetach, balkonach, działkach rekreacyjnych czy w ogrodach. Rozdanie konkursowych prac odbyło się 16 marca w Muzeum Miasta Gdyni.

Akcja wzbudziła spore zainteresowanie wśród mieszkańców

Już po raz 26. Gdynianie spotkali się na rozdaniu prac z konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Konstrukcje zrobiły dzieci z 15 gdyńskich placówek edukacyjnych. W sumie w ręce mieszkańców trafiło ok. 180 budek lęgowych, domków dla ptaków i karmników z drewna lub sklejki.

Po raz 26. zapraszamy ptaki do Gdyni. To akcja dla gdyńskich szkół i przedszkoli, w ramach której dzieci wykonują budki lęgowe i karmniki, a następnie ich dzieła trafiają do gdynian po to, by służyły naszym skrzydlatym przyjaciołom. Dzisiaj rozdaliśmy gdynianom około 180 budek i karmników. Zainteresowanie ogromne, długa kolejka. Bardzo nas to cieszy, że gdynianie czują, że ptaki w mieście są ważne i chcą im pomagać – powiedział Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1998 r. Dotychczas młodzi Gdynianie zbudowali ponad 6 tys. budek lęgowych i karmników dla ptaków. Trafiły one na balkony, tarasy i do ogrodów na terenie całego miasta. Główne założenie akcji, to przede wszystkim poprawianie warunków lęgowych dla dzikich ptaków w miejskiej przestrzeni. Magistrat podkreślił, że zainteresowanie mieszkańców tym tematem świadczy, iż chcą oni częściej słyszeć śpiew ptaków z uchylonych okien i wiedzą, jak pomóc przyrodzie. Tak samo, jak coraz większą wiedzą ornitologiczną mogą pochwalić się uczniowie gdyńskich szkół, do których kierowany jest coroczny konkurs. To właśnie uczniowie wspólnie z rodzicami, dziadkami i opiekunami pracują nad budkami lęgowymi dla różnych gatunków. To również oni przygotowują karmniki, które pomagają małym ptakom znaleźć pokarm w centrum miasta.

Montaż budek lęgowych i karmników

Kiedy budka lub karmnik trafią w ręce nowego właściciela, warto wiedzieć, jak je zamontować, aby dobrze służyły ptakom – podkreślił UM. Trzeba wiedzieć m.in. z jakiej wielkości otworów korzystają konkretne gatunki. Jak zabezpieczyć dojście do wewnątrz, a przede wszystkim – gdzie i jak zawiesić drewnianą konstrukcję. . To najpopularniejsze gatunki, których mogą spodziewać się mieszkańcy Gdyni to: sikory bogatki, modre i ubogie czy charakterystyczne szpaki.

Na podstawie www.gdynia.pl

fot. Magdalena Śliżewska (gdynia.pl)

Partner Portalu

Partner Portalu