Bociania kraina

Międzynarodowe Liczenie Gniazd Bociana Białego to już wieloletnia tradycja. Pierwsza taka „inwentaryzacja” odbyła się w 1934 r., a od 1974 r. spis jest prowadzony cyklicznie co 10 lat. W tym roku ornitolodzy policzyli m.in., ile bocianów mieszka w Mazurskim Parku Krajobrazowym.
 
 
Poprzednie liczenie odbyło się w 2004 r. Wówczas doliczono się w Polsce ponad 52,5 tys. bocianich par, co stanowiło ok. 20% światowej populacji! Największą liczebnością tych ptaków mogą poszczycić się województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie.
 
W tegorocznym spisie na terenie gmin Piecki i Ruciane-Nida naliczono łącznie 222 gniazda, z czego tylko na niespełna połowie bocianie pary dochowały się piskląt (288 osobników). Najczęściej w gniazdach znajdowały się po trzy młode, chociaż zaobserwowano na jednym z gniazd we wsi Dłużec (gm. Piecki) pięć młodych bocianów zdolnych do lotu. Najwięcej gniazd spośród wszystkich skontrolowanych miejscowości odnotowano w niewielkiej wsi Machary (gm. Piecki) – 28 sztuk z 33 młodymi.
 
 
Na podstawie: www.warmia.mazury.pl
fot. www.morguefile.com

Partner Portalu

Partner Portalu