Bielik

Bielik wypuszczony nad Wisłą

Bielik, który był rehabilitowany w Ptasim Azylu przy warszawskim zoo, wyfrunął na nadrzeczne łęgi. Ptak odzyskał sprawność po 11 miesiącach terapii.

To już drugi bielik, który w tym roku odzyskał siły, dzięki pomocy stołecznych weterynarzy i specjalistów – informuje Urząd m.st. Warszawy (UM).

Bielik wrócił do swojego środowiska naturalnego

Samica bielika, która została postrzelona, trafiła do Ptasiego Azylu spod Tomaszowa Lubelskiego, w marcu 2018 r. W jej skrzydłach zostały znalezione dwa śruty, które pochodziły z broni używanej przez myśliwych i kłusowników. Rany spowodowały, że w jednej z łap orła częściowo zanikły mięśnie. Ptak na początku miał też problemy z przyjmowaniem pokarmu, gdyż najprawdopodobniej zjadł truciznę. Po leczeniu i intensywnej rehabilitacji, warszawscy specjaliści uznali, że zwierzę jest już sprawne i może ćwiczyć rozlatywanie w szerokiej wolierze.

Dzięki zapewnionej opiece, drapieżnik znów będzie radził sobie ze zdobywaniem pożywienia np. płoci czy małych karpi. Bielik został wypuszczony w Pieńkowie, przy wale nad Wisłą w miniony piątek.

Stołeczny magistrat zaznacza, że w poprzednią sobotę (2 lutego br.) do swojego naturalnego środowiska powrócił też młodszy samiec bielika. Ptak został znaleziony pod koniec ubiegłego roku przy stawach hodowlanych, niedaleko Siedlec. Ubrudził się polując na martwe ryby leżące w opróżnionym zbiorniku wody. Sklejone skrzydła nie pozwoliły mu odlecieć i osłabiony trafił do stołecznej placówki. Ponieważ drapieżnik nie miał poważnych urazów, w Ptasim Azylu dostał tylko leki na odrobaczenie.

Teraz oba bieliki będą mogły cieszyć się wolnością.

Przy okazji UM wskazuje, że Ptasi Azyl działa przy Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. W placówce specjaliści przyjmują corocznie blisko 6 tys. skrzydlatych pacjentów, wspierając ochronę zagrożonych gatunków. Chore bądź zranione dzikie zwierzęta przyjmowane są całodobowo. Doświadczeni pracownicy ogrodu zoologicznego edukują tam przyszłych lekarzy weterynarii, specjalizujących się w chorobach ptaków.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot UM Warszawy

 

reklama