„Bieg 1000 Drzew” na rzecz ochrony klimatu

W dniach 13-21 listopada w całej Polsce odbędzie się, napędzany przez Fundusze Norweskie, wirtualny bieg pod hasłem: „Bieg 1000 Drzew”. Wydarzenie, na które zaprasza Ambasada Królestwa Norwegii, ma na celu zwrócenie uwagi na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego poprzez wspólne działanie. Za każdego zarejestrowanego uczestnika organizatorzy posadzą jedno drzewo, a celem jest posadzenie w Polsce 1000 drzew!

Do akcji może przystąpić każdy, komu nie jest obojętny pogłębiający się kryzys klimatyczny. Wystarczy, że do 21 listopada zarejestruje się na stronie www.bieg1000drzew.pl i w dniach 13-21 listopada weźmie udział w biegu na rzecz naszej planety. Wydarzenie ma charakter wirtualny, co oznacza, że każdy może wziąć w nim udział w dogodnym dla siebie miejscu i momencie. Uczestnicy mogą przebiec dowolny dystans lub wybrać inną ulubioną formę aktywności fizycznej – spacer na świeżym powietrzu, jazdę na rowerze czy Nordic walking – przekonuje organizator akcji.

By posadzić 1000 drzew!

Za każdego zarejestrowanego uczestnika biegu Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie oraz Fundusze Norweskie zasadzą jedno drzewo w lesie, który wymaga odnowienia. Nasadzenia odbędą się na północy województwa śląskiego, na terenie gminy Ogrodzieniec i okolic, gdzie szalejąca wichura spowodowała liczne zniszczenia w tkance leśnej. Celem, jaki postawili sobie organizatorzy, jest wspólne zasadzenie 1000 drzew, które w ciągu roku mogą pochłaniać nawet do 6 ton dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery oraz dostarczać ilość tlenu potrzebną do oddychania 660 osób.

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym poprzez ograniczanie emisji CO2 to najważniejszy aspekt w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Sadzenie drzew to łatwy i stosunkowo skuteczny sposób na walkę ze zmianami klimatu oraz działanie, w którym wszyscy możemy wziąć udział. Ponadto wspólna praca w dobrej sprawie buduje więzi międzyludzkie, tak potrzebne każdemu społeczeństwu. Dlatego serdecznie zachęcam wszystkich do przyłączenia się do „Biegu 1000 Drzew” i dołożenia swojej cegiełki do tej ekologicznej inicjatywy – powiedział Anders H. Eide, ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie.

Nie tylko „Bieg 1000 Drzew”, czyli fundusze na rzecz ochrony środowiska i ochrony klimatu

Poprawa jakości powietrza i efektywne wykorzystanie energii w szkołach i przedsiębiorstwach, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych czy realizacja zielonych inwestycji w miastach – wsparcie tych i szeregu innych inicjatyw daje uruchomiony w 2020 r. Program „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Dzięki programowi finansowanemu z Funduszy Norweskich i EOG do Polski trafi 140 mln euro przeznaczonych na złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmianę klimatu – tłumaczy organizator akcji.

Fundusze Norweskie to bezzwrotna pomoc finansowa dla 15 członków Unii Europejskiej. Fundusze przyczyniają się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w Europie oraz wzmacniania współpracy dwustronnej. Polska jest największym beneficjentem Funduszy Norweskich: od 2004 r. otrzymała ponad 1 mld euro na wsparcie projektów w takich dziedzinach, jak: ochrona środowiska, badania naukowe, wymiana kulturalna i ochrona europejskiego dziedzictwa kulturowego, a także wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, zwalczanie przemocy, wsparcie wymiaru sprawiedliwości i ochrona zdrowia.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Ambasada Królestwa Norwegii

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu