mapa koron drzew

Będzie mapa koron drzew

Trwają prace nad przygotowaniem mapy przedstawiającej wszystkie duże drzewa rosnące w stolicy wraz z ich szczegółowym opisem.

Jak zaznacza Urząd m.st. Warszawy (UM), ma to ułatwić pielęgnację roślin, kontrolę nad ich stanem zdrowia i przestrzenne planowanie inwestycji.

Zakończono pierwszy etap projektu obejmujący Śródmieście i Mokotów.

W Warszawie będzie mapa koron drzew

Blisko 40 procent powierzchni Warszawy to tereny zieleni. Wyobraźmy sobie, że wszystkie dzielnice po prawej stronie Wisły pokrywają tylko rośliny – to bardzo duży teren, który nieustannie badamy i pielęgnujemy. Tylko w tym roku przy głównych ulicach Warszawy posadzimy ponad 6000 nowych drzew i 10 000 sadzonek w miejskich lasach. Dzięki nowym technologiom możemy stworzyć kompleksowy plan drzew w stolicy, który obejmie również tereny prywatne. Innowacyjny projekt Mapy Koron Drzew ułatwi kontrolę i pracę nad zrównoważonym rozwojem miasta – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Jak zaznacza UM, pierwsza Mapa Koron Drzew (MKD) zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku. Mapa przedstawi wynik analizy stanu kondycji drzew oraz rozmieszczenia najpopularniejszych gatunków drzew rosnących w Śródmieściu i na Mokotowie. Druga MKD prezentować będzie stan kondycji drzew oraz rozmieszczenia najpopularniejszych gatunków drzew we wszystkich dzielnicach Warszawy, czyli łącznie na powierzchni 517,24 km2. Projekt został podzielony na dwie części, a jego zakończenie planowane jest w 2020 r.

Pozyskujemy dane z pułapu lotniczego za pomocą specjalistycznych kamer. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych metod będziemy mieć ułatwiony dostęp do kompleksowej informacji na temat stanu zdrowia poszczególnych drzew. Zdobędziemy wiedzę o ich kondycji biologicznej, poznamy m.in. zawartość wody w roślinach, stopień przebarwienia liści czy ich procentowy ubytek. Na warstwach mapy zobaczymy także inne szczegółowe informacje, takie jak gatunki lub powierzchnia koron – tłumaczy Anna Wilimowska, koordynatorka projektu z Biura Geodezji i Katastru m.st. Warszawy.

Mapa pomoże w utrzymaniu zieleni

W ramach pierwszego etapu prac nad MKD specjaliści pozyskali w tym roku dane dla zachodniej i północnej części Warszawy. Dotyczy to także referencyjnych lokalizacji gatunków drzew rosnących w terenie. Wykonali oni skaning laserowy oraz zdjęcia lotnicze. Drzewa przedstawione na obu MKD muszą mieć co najmniej 3 m wysokości i koronę o powierzchni minimum 7 m2. Pozyskane dane są obiektywne oraz precyzyjne na całej powierzchni mapy. Dzięki inwestycji warszawscy ogrodnicy uzyskają więcej informacji m.in. na temat wpływu miejskiego klimatu na drzewa.

W stolicy pielęgnujemy drzewa jednocześnie pamiętając o zachowaniu standardów zazieleniania Warszawy. Gatunki i miejsca sadzenia roślin są wybrane tak, by przetrwały trudne warunki w mieście. Podczas projektów, takich jak „Zielone Ulice” czy „Milion drzew dla Warszawy” sprawdzamy, czy w danej lokalizacji mogą pojawić się nowe rośliny. Dzięki Mapie Koron Drzew miasto zyska również narzędzie do szybkiej współpracy między jednostkami m.in. infrastruktury, planowania przestrzennego czy bezpieczeństwa – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Po opracowaniu Mapy Koron Drzew, w przyszłych latach jest planowana jej aktualizacja, dzięki której będzie można śledzić trendy w rozwoju roślin i obserwować, jak zmienia się zieleń w odniesieniu do klimatu. Inwentaryzacja zieleni jest niezwykle istotna w planowaniu zabiegów pielęgnacyjnych, a także ograniczeniu zagrożeń dla życia i mienia mieszkańców – podkreśla stołeczny magistrat.

Za realizację mapy Śródmieścia i Mokotowa odpowiada spółka MGGP Aero wraz z Uniwersytetem Łódzkim i Uniwersytetem Warszawskim. Koszt opracowania wynosi niemal 550 tys. zł. Z kolei do projektu kompleksowej MKD dołączyła także firma Definity, a miasto zapłaci za jej przygotowani ponad 4,3 mln zł. Prace nadzorują pracownicy Biura Geodezji i Katastru, Zarządu Zieleni, a także Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. UM Warszawy

 

reklama