pszczoły w ścisłym centrum Rzeszowa

Będą pszczoły w ścisłym centrum Rzeszowa

Radni Rzeszowa uchwalili przepisy, które pozwalają hodować pszczoły w ścisłym centrum Rzeszowa – informuje Stowarzyszenie Pro Regione i dodaje, że dzięki temu na dachu Galerii Rzeszów powstanie pierwsza pasieka w śródmieściu – „Pasieka w sercu miasta”, stworzona wspólnie przez braci Rafała i Macieja Szela, autorów programu edukacyjno-pomocowego #TAKdlaPszczół, Galerię Rzeszów i Miasto Rzeszów.

Od 23 czerwca pszczoły w ścisłym centrum Rzeszowa mogą zamieszkać legalnie

Od 23 czerwca br. pszczoły mogą legalnie zamieszkać na terenie ścisłego centrum miasta. Rada Miasta Rzeszowa wyraziła zgodę na prowadzenie hodowli pszczoły miodnej na obszarach, gdzie do tej pory było to niemożliwe.

Pierwsze rzeszowskie ule zasiedlone zostaną w najbliższych dniach na dachu Galerii Rzeszów. Nie bez znaczenia jest wybór miejsca usytuowania „Pasieki w sercu miasta”, w ścisłym centrum miasta. – Z wielkim zaangażowaniem włączyliśmy się w projekt budowy pierwszej pasieki w ścisłym centrum Rzeszowa, oddając do dyspozycji najbardziej widokową część dachu Galerii Rzeszów oraz tworząc dla pszczół przyjazne, zielone środowisko, najbardziej zbliżone do ich naturalnego – mówi Robert Podkulski z Galerii Rzeszów, partner projektu „Pasieka w sercu miasta”.

„Pasieka w sercu miasta”, czyli pszczoły w ścisłym centrum Rzeszowa

Projekt „Pasieki w sercu miasta” jest już gotowy i po uchwale Rady Miasto może przejść w fazę realizacji. Jego finalny kształt znany będzie w połowie lipca br. podczas uroczystego otwarcia pasieki, dzięki której możliwe będzie zamieszkanie przez pszczoły w ścisłym centrum Rzeszowa. – Zakładanie pasiek w miastach to na całym świecie coraz popularniejszy sposób na wspieranie zrównoważonego rozwoju. Tak będzie również w Rzeszowie, gdzie na dachu Galerii Rzeszów zamieszka niemal pół miliona pszczół. Rzeszowskie pszczoły sprawią, że miejska dżungla stanie się bardziej zielona – podkreślił Stanisław Sienko, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Choć często tego nie zauważany, pszczoły są obecne w codzienności każdego z nas. Warto je poznać i obserwować. Tworząc „Pasiekę w sercu miasta” przybliżamy ich fascynujący świat, bez którego nasz zupełnie zmieniłby swoje oblicze – zaznaczył Rafał Szela, pszczelarz.

„Pasieka w sercu miasta” – nie tylko edukacja

„Pasieka w sercu miasta” pełnić będzie kilka funkcji, spośród których najistotniejszą jest ogólnopolska działalność edukacyjna. – Pasieka stanie się jednocześnie pszczelarskim studiem nagraniowym z widokiem na rzeszowskie śródmieście. Nie byłoby to możliwe bez otwartości i wsparcia Galerii Rzeszów, za co serdecznie dziękujemy – podkreślił Maciej Szela.

Zlokalizowane na dachu Galerii Rzeszów ule, przypominać będą, że zapylacze na całym świecie wymierają, a każdy z nas może zrobić wiele, aby temu zapobiec – dodał Stanisław Sienko.

„Pasieka w sercu miasta” daje początek nowym rozwiązaniom, które obecnie są dyskutowane w gronie partnerów projektu i ostatecznie mają wejść w skład strategii Rzeszowa na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)