EkoParki

Będą EkoParki w Małopolsce

Już wkrótce w Małopolsce powstaną nowe parki, w których mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzać czas na łonie natury. Poinformował o tym Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM). Oto bowiem w ramach projektu EkoMałopolska zaplanowano uruchomienie wsparcia finansowego pn. „EkoPark”.

W ramach projektu EkoMałopolska powstaną EkoParki

Program dedykowany dla gmin ma sprawić, że w całym regionie pojawią się nowe lub zostaną na nowo zaadaptowane istniejące tereny zieleni i rekreacyjne.

Jak podaje UMWM, projekt zakłada utworzenie zielonych miejsc do odpoczynku, zabawy i przyjemnego spędzania czasu w kontakcie z naturą. EkoPark będzie posiadał proekologiczną infrastrukturę, np. oświetlenie LED-owe z panelami fotowoltaicznymi, czujniki jakości powietrza z wyświetlaczem, stojaki na rowery i ławki z materiałów recyklingowych.

W przyjaznych parkach znajdą się łąki kwietne, rośliny miododajne, a także budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Aranżacja parków ma sprzyjać zachowaniu rodzimej bioróżnorodności.

O tym, jak bardzo potrzebne są nowe parki, informują nas na różne sposoby nieustannie sami mieszkańcy. Każdy z nas potrzebuje kontaktu z naturą, miejsca spotkań na świeżym powietrzu. W dużych miastach są wprawdzie parki miejskie, ale widoczna jest także coraz bardziej intensywna zabudowa mieszkaniowa, dlatego potrzebne są nowe obszary zielone. W małych miejscowościach, paradoksalnie wokół otacza nas natura, ale tak naprawdę nie ma zorganizowanych i uporządkowanych miejsc, gdzie można poczytać książkę na świeżym powietrzu, wyjść na spacer z dzieckiem, czy pogawędzić z sąsiadem – mówi Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa.

Tworzenie EkoParków to jedno z założeń projektu EkoMałopolska, którego celem jest podjęcie ambitnych i zdecydowanych działań w celu poprawy jakości środowiska w województwie. Jak podkreśla UMWM, obecnie trwają konsultacje społeczne projektu. Uwagi i sugestie można zgłaszać za pomocą formularza konsultacyjnego dostępnego na stronie internetowej.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)