Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego – szczecińskie sukcesy

Szczeciński magistrat pochwalił się sukcesami w zakresie zwalczania barszczu Sosnowskiego.

„Szczecin idealnie poradził sobie w tym roku z barszczem Sosnowskiego” – ocenia Urząd Miasta Szczecin efekty działań podejmowanych w stolicy województwa zachodniopomorskiego w walce z tą niebezpieczną, inwazyjną rośliną.

Barszcz Sosnowskiego – ograniczone występowanie

W mieście przeprowadzono sześć zabiegów, zarówno mechanicznych, jak i chemicznych, które przyniosły pożądany efekt – ograniczyły występowanie rośliny w jej rozpoznanych stanowiskach. Magistrat zaznacza, iż mimo wielu zgłoszeń od mieszkańców, żadna wskazana lokalizacja się nie potwierdziła. Nie ujawniono również żadnych nowych lokalizacji, w których występowałaby ta groźna roślina. Na dodatek w dotychczas rozpoznanych miejscach barszczu jest coraz mniej.

Zabiegi mechaniczne prowadzono czterokrotnie. Koszenie barszczu Sosnowskiego przez wyspecjalizowaną firmę prowadzone były w 15 miejscach. Do największych powierzchni objętych pracami należy zaliczyć ulicę Wschodnią przy autostradzie A6, gdzie barszcz zlokalizowany był na 50 arach oraz teren prywatny przy ulicy Smoczej, gdzie roślina znajdowała się na 130 arach. Roślina znajdowała się również na terenie leśnym należącym do Szczecina, gdzie usunięto ją z powierzchni 100 arów. Łącznie zabiegi przeprowadzono na powierzchni 329 arów.

Prace nad unieszkodliwieniem rośliny rozpoczęły się w maju i trwały niemal do początku jesieni. W tym czasie przeprowadzono dwa zabiegi z wykorzystaniem metody chemicznej.

Koszt usuwania rośliny z terenu Szczecina wyniósł w bieżącym roku 48,5 tys. zł. 15 tys. zł to środki własne szczecińskiego Zakładu Usług Komunalnych, który prowadził zabiegi, a 33,5 tys. pochodziło z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Występowanie barszczu Sosnowskiego można było zgłaszać przez serwis Alertu Miejskiego (www.alertszczecin.pl), w Zakładzie Usług Komunalnych Wydziale Lasów Miejskich oraz w Urzędzie Miasta Szczecin w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Mieszkańcy korzystali z tych możliwości bardzo często.

W przyszłym roku prace związane z unieszkodliwianiem barszczu zostaną powtórzone – zapowiada szczeciński magistrat.

Na podstawie wiadomosci.szczecin.eu

fot. UM Szczecin