Barcie i kłody bartne

Barcie i kłody bartne w białostockich lasach

Pszczoły miodne zamieszkały w Lesie Zwierzynieckim w Białymstoku. W naturalnym pniu drzewa wydłubana została barć, a obok pojawią się jeszcze dwie kłody bartne – wskazuje Urząd Miejski w Białymstoku (UM) i dodaje, że projekt pn. „Barcie i kłody bartne na terenie białostockich lasów miejskich” jest pierwszym tego typu projektem w Polsce realizowanym przez Miasto. Do tej pory podobne instalacje zazwyczaj wykonywane były przez Lasy Państwowe.

Barcie i kłody bartne, czyli ochrona owadów zapylających w Białymstoku

Miasto Białystok realizuje kolejne zadanie z programu „Ochrona owadów zapylających na obszarze Białegostoku”. Mikołaj Mak, który opiekuje się również pasieką miejską, wykonał na terenie Lasu Zwierzynieckiego, przylegającym do Alei Myrchów naturalną barć – zaznacza UM. Barć została wydłubana tradycyjną metodą w pniu martwej sosny. Na początku października w barci zamieszkały pszczoły. Jeszcze w tym miesiącu w pobliżu zostanie zainstalowana kolejna, druga kłoda bartna, która jest w przygotowaniu.

W miejskich barciach mieszkać będą pszczoły odmiany Krainka. To jeden z najbardziej popularnych podgatunków pszczoły miodnej, hodowany przez pszczelarzy na świecie – tłumaczy UM i zaznacza, że nie jest ona agresywna i nadaje się do hodowli w mieście. Charakteryzuje się doskonałą orientacją w terenie, dobrze zimuje, jest oszczędna jeśli chodzi o zapasy miodu i szybko się adaptuje do nowych warunków środowiskowych. Poza tym jest dość odporna na choroby, a robotnice żyją dłużej od pszczół innych ras.

Barcie i kłody bartne elementem ochrony bioróżnorodności

Miejskie barcie to kolejny pomysł na rzecz ochrony bioróżnorodności i ochrony owadów zapylających. Od wielu lat w Białymstoku prowadzimy różne działania, które mają wspomóc otaczającą nas przyrodę. Utworzenie miejskiej pasieki czy sadu edukacyjnego, zakładanie łąk kwietnych i pól słonecznikowych, rezygnacja z koszenia wybranych zieleńców, stawianie domków dla owadów to tylko niektóre z nich – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Przy barciach miejskich wkrótce zainstalowana zostanie specjalna tablica edukacyjna z informacją o projekcie oraz barierka zabezpieczająca zainteresowanych przed zbyt bliskim kontaktem z barcią i zamieszkującymi ją pszczołami – zapewnia białostocki magistrat i dodaje, iż to przedsięwzięcie nie ma służyć produkcji miodu. Ramki z miodem będą wyjmowane tylko wtedy, gdy będzie taka konieczność, np. gdy będą przepełnione miodem, a cały pozyskany w ten sposób miód będzie przeznaczony na cele promocyjne miasta.

Podpisana w sierpniu umowa z Mikołajem Makiem na realizację miejskiego projektu obowiązuje do końca roku, a całkowity koszt jej realizacji to 5 tys. zł – dodaje UM.

Na podstawie www.bialystok.pl

fot. Dawid Gromadzki/UM w Białymstoku