Akcja „Majówka-21”

Akcja „Majówka-21” potrwa do 10 maja

Do 10 maja trwać będą patrole Straży Leśnej mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom pojawiającym się w lasach w okresie tzw. majówki. Do tego czasu potrwa akcja „Majówka-21”. Jak podkreśliła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie, w tym czasie nasila się zagrożenie pożarami i przypadkami bezprawnego korzystania z lasu, w tym nieuprawnionego wjazdu na tereny leśne.

Akcja „Majówka-21” – na co zwrócą uwagę strażnicy leśni?

W związku z tym, leśne patrole w ramach akcji „Majówka-21” pojawią się na szlakach turystycznych i w miejscach parkingowych. – Będziemy też zwracać uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego, bo spodziewamy się wzmożonego ruchu na szczególnie atrakcyjnych obszarach. Wielokrotnie podczas poprzednich takich akcji mieliśmy też możliwość pomagania ludziom, którzy zgubili się w lesie – mówi Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie.

We współpracy z policją, Strażą Rybacką i Strażą Graniczną przeprowadzane będą patrole w miejscach, gdzie dochodziło do nielegalnych rajdów samochodów terenowych i motocrossów – podkreśla krośnieńska RDLP.

Akcja „Majówka-21” – odpowiedź na pojawiające się w lasach zagrożenia

Przy okazji leśnicy z Krosna zwracają uwagę, że w ostatnich dniach doszło do kilku niebezpiecznych zdarzeń z udziałem kierowców pojazdów terenowych. Na przykład w niedzielę 25 kwietnia strażnik leśny z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne został potrącony podczas próby zatrzymania kierowcy quada, doznając urazu ręki. Oprócz tego quada szlakiem poruszał się drugi taki pojazd oraz trzy motory crossowe. Pojazdy nie miały tablic rejestracyjnych, kierujący byli w kaskach, co uniemożliwiało identyfikację. Zdarzenie miało miejsce na szlaku turystycznym w leśnictwie Ustjanowa. Sprawę, wraz z nagraniem zdarzenia z kamery interwencyjnej, przekazano do Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych.

Również w tamten weekend, w wyniku wspólnej akcji Straży Leśnej z Nadleśnictwa Kołaczyce i Nadleśnictwa Strzyżów, zatrzymano dwóch kierowców quadów nielegalnie poruszających się po terenach leśnych. Obaj zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości po 1000 zł za kumulację wykroczeń.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. archiwum Nadleśnictwo Kołaczyce