„Akcja Czysta Odra” – 165 ton odpadów zebranych z rzek

Na przełomie maja i kwietnia br. ponad 21 tys. wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec ruszyło sprzątać Odrę oraz jej dopływy. W inicjatywie „Akcja Czysta Odra” brały udział: samorządy, sołectwa, ochotnicze straże pożarne, wodne ochotnicze pogotowie ratunkowe, szkoły, Straż Rybacka, wędkarze, kajakarze, harcerze, wodniacy, organizacje społeczne i przedstawiciele wielu firm oraz mieszkańcy nadrzecznych miejscowości. Z rzek usunięto aż 165 ton odpadów. Odtąd już nie będą one zatruwać wodnego środowiska rzek i Bałtyku!

„Akcja Czysta Odra” – odpowiedź na ogromny problem zanieczyszczenia rzek i Bałtyku

Jak wskazał organizator akcji, odpady stanowią wciąż ogromy problem zanieczyszczenia rzek oraz Bałtyku. Aż 80% śmieci w morzu pochodzi z lądu i właśnie do morza spływa rzekami.

Tegoroczne akcja była prowadzona od źródeł Odry w czeskich Morawach aż do Bałtyku, m.in w Wolińskim Parku Narodowym. Blisko 200 inicjatyw związanych ze sprzątaniem odbyło się nad Odrą oraz na Olzie, Małej Panwi, Stobrawie, Baryczy, Warcie, Inie. Akcję sprzątania podjęto też na Opawie, Nysie Kłodzkiej, Bystrzycy, Bobrze i Nysie Łużyckiej. Pomysłodawcą i koordynatorem akcji w Polsce jest Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, który od ponad 20 lat organizuje akcje na rzecz ochrony rzek przed zaśmieceniem.

Tegoroczna edycja inicjatywy „Akcja Czysta Odra” była połączona z finałem akcji #ODROdzenie. W jej ramach odbudowywana jest bioróżnorodność Odry po katastrofie z 2022 r. Dzięki zbiórce społecznej i wsparciu finansowemu różnych darczyńców wyhodowano blisko 1,5 mln rybek, m.in szczupaków i sandaczy. Narybek został wpuszczony do Odry oraz jej dopływów przez specjalistów z Polskiego Związku Wędkarskiego ze Szczecina i Zielonej Góry.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. organizator „Akcji Czysta Odra”

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu