Adoptuj donicę i posiej łąkę

Adoptuj donicę i posiej łąkę! – działania w duchu GOZ

Adoptuj donicę i posiej łąkę – Katowice zachęcają mieszkańców do szukania w swoim otoczeniu starych, nieużywanych donic i do adoptowania ich na kwietne łąki. Jak podaje Urząd Miasta Katowice (UM), w pakiecie startowym miasto daje nasiona i kompost, który powstał z bioodpadów. Są też do wzięcia donice z odzysku do własnego zagospodarowania.

– Od 2018 siejemy łąki kwietne i zapraszamy do współpracy mieszkańców. Do tej pory robiliśmy to na dużych powierzchniach, a tym razem pomyśleliśmy o starych, niezagospodarowanych donicach, które stoją w wielu polskich miastach, w Katowicach też. Zainspirowaliśmy się oddolnymi inicjatywami aktywistów, żeby takie donice adoptować – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w UM.

Katowice zachęcają mieszkańców, instytucje i firmy: Adoptuj donicę i posiej łąkę!

Jak zaznacza magistrat, w pierwszej kolejności miasto zachęca mieszkańców, ale też instytucje czy firmy prywatne do wyszukiwania donic w swojej najbliższej okolicy i deklarowania woli adopcji. Dla chętnych został przygotowany pakiet startowy – nasiona przekazane przez Fundację Łąki Kwietne i kompost z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (MPGK), a w uzasadnionych przypadkach ziemia. Każda donica będzie miała tabliczkę z informacją, kto się nią opiekuje.

Nanołączka, czyli łąka w donicy, jest bardzo łatwa w uprawie, kwitnie długo i obficie. Wysiewamy ją od maja do lipca, bo delikatne nasiona roślin spoza naszej strefy klimatycznej mogą nie przetrwać wiosennych przymrozków – mówi Karolina Nawrot z Fundacji Łąki Kwietne. Jak zaznacza UM, mieszanka nasion została skomponowana z myślą o doniczkach balkonowych. W jej skład wchodzą polskie rodzime kwiaty, dzikie kwiaty z ciepłych krajów – wyjątkowo odporne na suszę i wysokie temperatury, oraz rośliny uprawne, bogate w nektar i pyłek, które stanowią podstawę zbilansowanej diety zapylaczy. W donicach wyrosną: mak polny, chaber bławatek, rumianek pospolity, gipsówka wiechowata, ostróżeczka polna, złocień polny, lepnica baldaszkowa, maczek kalifornijski, lnica marokańska, a także smagliczka nadmorska, czy len zwyczajny, facelia błękitna i koniczyna krwistoczerwona.

Adoptuj donicę i posiej łąkę, a także złap i wykorzystaj wodę oraz kompost

Roślin nie wystarczy jednak tylko posiać czy posadzić, trzeba je jeszcze regularnie podlewać. Dlatego adoptowanie donicy wiąże się ze stałym dbaniem o nią. Przy okazji miasto zachęca, by do podlewania nanołączek używać wody po płukaniu warzyw i owoców, czy deszczówki. Można też w wiadrze czy innym naczyniu „łapać” zimną wodę, którą odpuszczamy zanim poleci ciepła.

Według UM, „łapanie wody” to element gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), podobnie jak kompost, który zostanie wykorzystany do polepszenia właściwości ziemi w donicach. Kompovit jest pozyskiwany przez MPGK z odpadów biodegradowalnych i zielonych, wyrzucanych przez mieszkańców Katowic. Jak wskazuje magistrat, poprawia on właściwości gleby i jest polecany do stosowania na trawnikach, do uprawy roślin ozdobnych, na użytkach zielonych i do rekultywacji gleb. – Dzięki mieszkańcom Katowic tylko w 2019 roku udało nam się zebrać ok. 8,2 tys. ton odpadów zielonych, z czego powstało ponad 2 tys. ton kompostu – mówi Robert Potucha, wiceprezes MPGK. Dzięki wydzieleniu frakcji biologicznej z odpadów komunalnych przede wszystkim zmniejsza się strumień odpadów zmieszanych a to jeden z priorytetów GOZ: odzyskać, przetworzyć i wykorzystać ponownie – podkreśla UM.

Adoptuj donicę i posiej łąkę

Z kolei Zakład Zieleni Miejskiej (ZZM) przekaże chętnym dziesięć używanych, metalowych donic z odzysku, a także ziemię i rośliny do samodzielnego posadzenia. W donicach będzie też oczywiście można posiać nanołączki.

Adoptuj donicę i posiej łąkę

Pierwsza łąka została już wysiana w niezagospodarowanej donicy betonowej przy Domu Pomocy Społecznej „Przystań” (DPS) w Katowicach. Bogusława Szulc z ZZM pokazała pracownikom DPS, jak zrobić to fachowo.

Żeby włączyć się do akcji „Adoptuj donicę i posiej łąkę” wystarczy znaleźć w swoim otoczeniu donicę i zgłosić chęć „adopcji” na adres katoobywatel@katowice.eu. Najlepiej też dołączyć zdjęcie i wskazać lokalizację. W planie jest stworzenie mapy donic do adopcji online. Mapa obejmowałaby również donice już zaadoptowane.

Akcja jest elementem projektu KATOobywatel, realizowanego przez miasto od 2018 r. Jego celem jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego, edukacja i włączanie mieszkańców we wspólne dbanie o otoczenie – dodaje UM.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Katowice

fot. 2 x UM Katowice. Na drugim zdjęciu: pierwsza nanołączka wysiana w niezagospodarowanej donicy betonowej przy DPS „Przystań” w Katowicach. Bogusława Szulc z ZZM pokazała pracownikom DPS, jak zrobić to fachowo.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama