9 tys. sadzonek drzew dla białostoczan

9 tys. sadzonek różnych gatunków drzew – liściastych, iglastych i owocowych trafiło w sobotę (9. października) do mieszkańców Białegostoku – poinformował Urząd Miejski w Białymstoku (UM) i wskazał, że można było je otrzymać w trzech miejscach. Magistrat dodał, że w akcji Miasta Białystok uczestniczyli zastępcy prezydenta Rafał Rudnicki i Przemysław Tuchliński.

Akcja rozdawania 9 tys. sadzonek drzew

Akcja rozdawania drzewek rozpoczęła się 9 października o godz. 10.00. Sadzonki były przekazywane w trzech miejscach jednocześnie: przy sklepie PSS Społem „Zodiak” na Starosielcach, przy sklepie PSS Społem „Tęcza” na Wygodzie i przy Szkole Podstawowej nr 52 na ulicy Dojlidy Górne 48.

Z myślą o mieszkańcach, którzy mają wolne miejsce w swoich ogrodach i na swoich działkach, po raz kolejny zorganizowaliśmy taką akcję. Każda taka inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem białostoczan i pozwala jeszcze bardziej zazielenić Białystok – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta.

9 tys. sadzonek drzew by kształtować bioróżnorodność

Na mieszkańców czekało 9 tys. sadzonek różnych gatunków drzew. Wśród nich były 3 tys. drzewek owocowych reprezentujących dawne odmiany (jabłoń – 2 tys. szt., wiśnia – 200 szt., śliwa – 200 szt. i grusza – 600 szt.). Sadzonki drzew owocowych były oznakowane metką z nazwą gatunku i odmiany.

Do mieszkańców trafiło też 6 tys. drzewek liściastych i iglastych (lipa drobnolistna – 2 tys. szt., klon pospolity – 2 tys. szt., świerk pospolity – 1 tys. szt. i modrzew europejski – 1 tys. szt.). Sadzonki drzew liściastych i iglastych miały ok. 30-50 cm wysokości.

Białostocki magistrat zaznacza, że to nie pierwsza taka inicjatywa Miasta. W poprzednich latach do mieszkańców trafiło kilka tysięcy sadzonek. Obok łąk kwietnych, zielonych przystanków, pasieki miejskiej, sadu edukacyjnego na Antoniuku to kolejny element, który kształtuje bioróżnorodność tego miasta – zaznacza UM.

Na podstawie www.bialystok.pl

fot. Dawid Gromadzki/UM w Białymstoku