118 dużych drzew

118 dużych drzew do końca roku, czyli Nowe Centrum Warszawy

Szóstego września br. Urząd m. st. Warszawy (UM) ogłosił początek zazieleniania centrum stolicy. Pierwsze ze 118 dużych drzew, które do końca roku staną w centrum stolicy, posadzili Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i Michał Olszewski, wiceprezydent miasta.

Do grudnia, w centrum ścisłym miasta, do tej pory szarym i zdominowanym przez beton i asfalt, pojawi się prawie hektar zieleni. To więcej niż powierzchnia boiska piłkarskiego – podkreślił wówczas prezydent Trzaskowski.

Stołeczny magistrat zaznaczył, że po zachodniej stronie ulicy Marszałkowskiej, między rondem Dmowskiego a ul. Świętokrzyską, stanie 38 siedmiometrowych lip srebrzystych. To uzupełnienie przebudowy zachodniej części tej ulicy, w ramach której powstał nowy chodnik, droga rowerowa oraz miejsca parkingowe. I pierwsze „zielone”, cieszące oczy, elementy Nowego Centrum Warszawy.

To ważna chwila. Proszę rozejrzeć się dokoła, zapowiedzi się skończyły, wszędzie wokół coś się dzieje, a efekty naszych prac zaczynają już być widoczne – dodał prezydent.

118 dużych drzew i powierzchnia zieleni równa boisku piłkarskiemu

Na południe od miejsca, w którym stanęła lipa, trwa już przebudowa okolic ronda Dmowskiego – zaznaczył kilka dni temu UM i wskazał, że pojawią się tam przejścia dla pieszych, prowadzące w poziomie chodnika bezpośrednio na przystanki tramwajowe, przejazdy rowerowe oraz zieleń na samym rondzie i w narożnikach, w tym 58 drzew. A na północ trwa przebudowa skrzyżowania ul. Marszałkowskiej z Królewską, której elementem jest rozpłytowanie narożników skrzyżowania pod zieleń.

Najbardziej efektowną zmianę przejdzie tzw. plac Pięciu Rogów, gdzie staną 22 klony polne o wysokości 8-9 metrów. Cały plac będzie strefą pieszą z dopuszczonym ruchem rowerów, nielicznych autobusów w ciągu ul. Szpitalnej i dojazdów mieszkańców – wskazał magistrat.

W sumie w tym roku centrum miasta zyska ok jednego hektara nowej powierzchni zielonej, na której stanie 118 dużych drzew, zostaną posadzone także krzewy i niska zieleń. To rozmiar płyty boiska piłkarskiego, razem ze strefą boczną i ławkami rezerwowych – podkreślił UM.

118 dużych drzew – to dopiero początek

Ale to nie koniec rewolucyjnych zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy, dzięki któremu okolica, ukształtowana w ubiegłych dekadach głównie z myślą o tranzycie, zmieni się wreszcie w prawdziwe i wygodne dla wszystkich użytkowników, reprezentacyjne centrum oraz nabierze innej, bardziej zielonej barwy – zapewnił stołeczny magistrat.

Latem rozstrzygnęliśmy konkurs architektoniczny na zagospodarowanie ul. Chmielnej. Drugi, dla ulic Zgoda i Złota, właśnie trwa – w pierwszym etapie wpłynęły aż 23 prace. Zmiany czekają też ul. Kruczą, co łącznie będzie naturalnym przedłużeniem zmian na tzw. pl. Pięciu Rogów – informował wiceprezydent Olszewski.

Stołeczni urzędnicy zaznaczyli też, że projektowane są również nastęne północne i południowe odcinki ul. Marszałkowskiej – w taki sposób, by zmienić całą tę ulicę – między pl. Bankowym a pl. Konstytucji – w wygodną miejską arterię ze szpalerami drzew, z której łatwo skorzystać będą mogli piesi, rowerzyści, a także pasażerowie i kierowcy. Podobne zmiany czekają też Al. Jerozolimskie (po planowanym przez kolejarzy od 2024 r. remoncie linii średnicowej).

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Warszawa

Partner Portalu

Partner Portalu