Szóstego września br. Urząd m. st. Warszawy (UM) ogłosił początek zazieleniania centrum stolicy. Pierwsze ze 118 dużych drzew, które do końca roku staną w centrum stolicy, posadzili Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i Michał Olszewski, wiceprezydent miasta.
– Do grudnia, w centrum ścisłym miasta, do tej pory szarym i zdominowanym przez beton i asfalt, pojawi się prawie hektar zieleni. To więcej niż powierzchnia boiska piłkarskiego – podkreślił wówczas prezydent Trzaskowski.
Stołeczny magistrat zaznaczył, że po zachodniej stronie ulicy Marszałkowskiej, między rondem Dmowskiego a ul. Świętokrzyską, stanie 38 siedmiometrowych lip srebrzystych. To uzupełnienie przebudowy zachodniej części tej ulicy, w ramach której powstał nowy chodnik, droga rowerowa oraz miejsca parkingowe. I pierwsze „zielone”, cieszące oczy, elementy Nowego Centrum Warszawy.
– To ważna chwila. Proszę rozejrzeć się dokoła, zapowiedzi się skończyły, wszędzie wokół coś się dzieje, a efekty naszych prac zaczynają już być widoczne – dodał prezydent.
118 dużych drzew i powierzchnia zieleni równa boisku piłkarskiemu
Na południe od miejsca, w którym stanęła lipa, trwa już przebudowa okolic ronda Dmowskiego – zaznaczył kilka dni temu UM i wskazał, że pojawią się tam przejścia dla pieszych, prowadzące w poziomie chodnika bezpośrednio na przystanki tramwajowe, przejazdy rowerowe oraz zieleń na samym rondzie i w narożnikach, w tym 58 drzew. A na północ trwa przebudowa skrzyżowania ul. Marszałkowskiej z Królewską, której elementem jest rozpłytowanie narożników skrzyżowania pod zieleń.
Najbardziej efektowną zmianę przejdzie tzw. plac Pięciu Rogów, gdzie staną 22 klony polne o wysokości 8-9 metrów. Cały plac będzie strefą pieszą z dopuszczonym ruchem rowerów, nielicznych autobusów w ciągu ul. Szpitalnej i dojazdów mieszkańców – wskazał magistrat.
W sumie w tym roku centrum miasta zyska ok jednego hektara nowej powierzchni zielonej, na której stanie 118 dużych drzew, zostaną posadzone także krzewy i niska zieleń. To rozmiar płyty boiska piłkarskiego, razem ze strefą boczną i ławkami rezerwowych – podkreślił UM.
118 dużych drzew – to dopiero początek
Ale to nie koniec rewolucyjnych zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy, dzięki któremu okolica, ukształtowana w ubiegłych dekadach głównie z myślą o tranzycie, zmieni się wreszcie w prawdziwe i wygodne dla wszystkich użytkowników, reprezentacyjne centrum oraz nabierze innej, bardziej zielonej barwy – zapewnił stołeczny magistrat.
– Latem rozstrzygnęliśmy konkurs architektoniczny na zagospodarowanie ul. Chmielnej. Drugi, dla ulic Zgoda i Złota, właśnie trwa – w pierwszym etapie wpłynęły aż 23 prace. Zmiany czekają też ul. Kruczą, co łącznie będzie naturalnym przedłużeniem zmian na tzw. pl. Pięciu Rogów – informował wiceprezydent Olszewski.
Stołeczni urzędnicy zaznaczyli też, że projektowane są również nastęne północne i południowe odcinki ul. Marszałkowskiej – w taki sposób, by zmienić całą tę ulicę – między pl. Bankowym a pl. Konstytucji – w wygodną miejską arterię ze szpalerami drzew, z której łatwo skorzystać będą mogli piesi, rowerzyści, a także pasażerowie i kierowcy. Podobne zmiany czekają też Al. Jerozolimskie (po planowanym przez kolejarzy od 2024 r. remoncie linii średnicowej).
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. UM Warszawa