500 nowych i wyremontowanych platform

500 nowych i wyremontowanych platform dla bocianów

500 nowych i wyremontowanych platform zabezpieczających bocianie gniazda zamontowanych na słupach energetycznych przygotowała tej wiosny dla ptasich lokatorów spółka Energa Operator. Łącznie ta firma z Grupy ORLEN zainstalowała ich już blisko 12 tys. Spółka Energa dodała, że szacuje się, iż mieszka na nich jedna czwarta populacji polskich bocianów.

500 nowych i wyremontowanych platform – bezpieczne lokum dla bocianów

Pracownicy Energi Operator montujący platformy i prowadzący ostatnie prace remontowe w gniazdach zlokalizowanych na słupach energetycznych to bez wątpienia jedna z oznak zbliżającej się wiosny. Kolejną są powracające z ciepłych krajów bociany. I właśnie dla nich energetycy przygotowali nowe – bezpieczne lęgowiska – poinformowała w połowie miesiąca spółka Energa.

Podejmowane przez energetyków działania mają na celu uczynienie ze słupów energetycznych, które upodobały sobie bociany, bezpiecznego dla nich lokum. Wyniesienie gniazda ponad linię energetyczną, chroni zarówno jego lokatorów, jak i same przewody, zabezpieczając je między innymi przed kontaktem z materiałem wykorzystanym przez ptaki jako budulec. Zdarzają się sytuacje, w których może on powodować zwarcia, a w konsekwencji przerwy w dostawach energii elektrycznej – zaznaczył Grzegorz Baran z Energa Operator.

Energetycy przyjaciółmi bocianów

Bociany dużo częściej na miejsce budowy gniazd wybierają słupy energetyczne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ponieważ jest coraz mniej tradycyjnych dachów pokrytych strzechą, na których mogą bez przeszkód założyć swoje gniazdo. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni ostatnich lat dobrymi przyjaciółmi tych ptaków zostali energetycy – podkreśla przedsiębiorstwo energetyczne i dodaje, że to oni, nie tylko ze względu na możliwość wykorzystania specjalistycznego sprzętu, ale również wiedzę, odpowiednie uprawnienia i doświadczenie, mogą pomagać zabezpieczać ptasie domostwa.

Energetycy podnoszą gniazda na specjalnych konstrukcjach montowanych ponad liniami energetycznymi. To „przeprowadzanie” bocianów na platformy jest możliwe jedynie od września do początku marca, gdy ptaków nie ma w kraju i ich gniazda nie są zamieszkane. Po tym okresie zabronione są wszelkie prace w sąsiedztwie gniazd z uwagi na sezon lęgowy – przypomniał Adam Mądry z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

W tym sezonie energetycy przygotowali 500 nowych i wyremontowanych platform

Ostatnie prace przygotowujące gniazda do wiosny Energa Operator przeprowadziła w słynnej bocianiej wiosce Żywkowo w woj. warmińsko-mazurskim. Cztery platformy, jakie zostały zamontowane w bocianiej wiosce (dwie na nowych słupach, a dwie w miejsce wysłużonych starych konstrukcji), zaokrągliły sumę wszystkich przygotowanych w tym sezonie gniazd do 500 szt. (353 nowych i 147 wymienionych, naprawionych lub przeniesionych platform).

Na podstawie media.energa.pl

fot. Energa

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny