Ponad 50 tysięcy drzew sadzonych w Łodzi

Ponad 50 tysięcy drzew sadzonych jest w dwóch obszarach Łodzi – w Józefowie oraz w okolicach łódzkiego lotniska. To finał tegorocznego cyklu poszerzania terenów zieleni w mieście. Dzięki temu działaniu Łodzi przybędzie w przyszłości 7 hektarów lasów. Miejską akcję nasadzeń wspierała finansowo firma posadzimy.pl, która koordynuje podobne inicjatywy na terenie całej Polski – tłumaczy Urząd Miasta Łodzi (UM).

Jakie gatunki zostaną posadzone?

Na obu wspomnianych miejskich działkach pojawią się takie gatunki, jak: brzoza brodawkowata, lipa drobnolistna modrzew europejski, buk pospolity oraz dąb bezszypułkowy. Dodatkowo, jako uzupełnienie bioróżnorodności, na tych terenach pojawią się też dereń świdwa oraz jarząb pospolity.

– Trzymamy się konsekwentnie polityki, którą przyjęliśmy w Łodzi wiele lat temu – tam, gdzie jest to możliwe pojawiają się nowe drzewa, ale również mniejsze rośliny. Wszystko po to, żeby Łódź stała się jak najbardziej zielonym miastem. Zielone inwestycje są potrzebne w równym stopniu, co inwestycje w infrastrukturę. Jesteśmy to też winni przyszłym pokoleniom, które chcą, żeby Łódź była miejscem jak najbardziej przyjaznym do życia, a drzewa i ich pozytywny wpływ na klimat, taką zmianę gwarantują – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Miasta Łodzi.

– Takie akcje, jak ta, którą właśnie prowadzimy, to nie tylko ogromna korzyść dla środowiska naturalnego, zdrowia łodzian, ale również niezwykle ważny krok w wielkiej przemianie Łodzi w nowoczesne miasto w duchu zrównoważonego rozwoju. To właśnie zielone projekty będą dominować w Unii Europejskiej i zamierzamy to jak najlepiej wykorzystywać, a także zachęcać inne gminy w województwie łódzkim do podobnej polityki – zaznacza Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UM.

Ponad 50 tysięcy drzew dzięki partnerom

– Ogromnie cieszy nas fakt, że Łódź dołączyła do naszej zielonej mapy Posadzimy.pl – tuż obok dziewięciu innych gmin i powiatów w różnych zakątkach Polski. To kolejna jednostka samorządowa, która nam zaufała, w rezultacie czego mogliśmy wspólnie zazielenić następny krajobraz. W samej Łodzi posadziliśmy ponad 50 tysięcy drzew. Nie mogłabym oczywiście nie wspomnieć o naszych partnerach, bez których to wszystko, by się nie udało – to ponad 600 firm tworzy nasz wspólny las, który w całej Polsce liczy już ponad 350 tysięcy nowych drzew. Wspaniale jest patrzeć jak kolejne firmy wprowadzają takie działania w swoją codzienną działalność. W końcu im więcej drzew, tym lepiej dla nas wszystkich – podkreśla Agata Borek-Romańska, współzałożycielka firmy posadzimy.pl.

Akcję prowadzą wspólnie Zarząd Zieleni Miejskiej i firma posadzimy.pl. Miejska jednostka odpowiedzialna jest za kwestie merytoryczne (wybór drzew i nadzór nad pracami). Natomiast posadzimy.pl, reprezentująca wiele polskich firm wspierających zielone inicjatywy, pokryła koszty akcji nasadzeń – tłumaczy UM.

Nie tylko ponad 50 tysięcy drzew…

W 2023 r. w Łodzi, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią miasta, posadzono łącznie 100 tysięcy dużych roślin. Były to nasadzenia zarówno dużej skali, takie jak to na Józefowie i w okolicy lotniska, jak i mniejsze inicjatywy. Te ostatnie obejmowały sadzenie drzew w arteriach drogowych, uzupełnienia roślin zniszczonych przez pogodę, a także rośliny sadzone w ramach łódzkich remontów. Jeszcze w tym roku przeprowadzona zostanie akcja zastępowania kawałków betonowych chodników w centrum Łodzi kolejnymi drzewami – zapowiada magistrat.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. źródło zdjęć www.lodz.pl

Partner Portalu

Partner Portalu