300 budek lęgowych Białystok rozda mieszkańcom

Urząd Miejski w Białymstoku (UM) zachęca mieszkańców do ochrony ptaków mieszkających na terenie miasta. W najbliższą niedzielę (25 lutego) w Parku Planty zostanie rozdanych 300 budek lęgowych, które białostoczanie będą mogli zawiesić na swoich posesjach. To już trzecia taka akcja zorganizowana przez Miasto – zaznaczył magistrat.

300 budek lęgowych do odbioru po wypełnieniu ankiety

Budki dla ptaków zostały kupione w styczniu br. Miasto za 452 domki zapłaciło 10 tys. zł. Będą one rozdawane 25 lutego od godz. 12.00 w Parku Planty (w Alei Zakochanych, od strony ul. Akademickiej). Jak podał UM, do mieszkańców trafi 300 budek lęgowych. Zgodnie z regulaminem akcji jedna osoba będzie mogła otrzymać jedną budkę wraz z instrukcją, dotyczącą jej prawidłowego zawieszenia. Warunkiem otrzymania budki będzie powieszenie jej na terenie Białegostoku w sposób zgodny z otrzymaną instrukcją. Trzeba będzie wypełnić ankietę, wpisując do niej imię i nazwisko, numer telefonu, adres nieruchomości, na terenie której zawieszona będzie budka. Magistrat będzie oczekiwał również podania informacji o miejscu planowanej lokalizacji budki (np. drzewo, budynek itp.).

– Myślę, że to dobry sposób na ochronę ptaków żyjących w naszym mieście. Trzeba pamiętać, że mają one ogromne znaczenie dla zachowania równowagi biologicznej, a ich obserwacja przynosi wiele przyjemności i dorosłym, i dzieciom – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent miasta.

Wzięcie udziału w przedsięwzięciu równoznaczne będzie z wyrażeniem zgody na wykonanie zdjęcia budki w miejscu jej powieszenia. Ankiety do wypełnienia dostępne będą w niedzielę, są też zamieszczone na stronie internetowej: bialystok.pl.

Nie tylko osobiście w parku

Osoby, które nie będą mogły przyjść do Parku Planty po budkę, będą jeszcze miały szansę na jej otrzymanie – zapowiedział UM. Warunkiem będzie przesłanie wypełnionej ankiety drogą elektroniczną na adres: budkidlaptakow@um.bialystok.pl. Wypełnione ankiety można będzie przesyłać od 26 lutego, od godziny 8.00. O tym, kto otrzyma budkę lęgową dla ptaków, będzie decydowała kolejność zgłoszeń, czyli termin wpływu wiadomości elektronicznej z poprawnie wypełnioną ankietą. W tej formie zostanie przekazanych 50 domków. Po weryfikacji zgłoszeń 50 osób otrzyma wiadomość zwrotną z terminem odbioru budki w budynku UM przy ul. Słonimskiej 1. Pozostałe lub nieodebrane budki zostaną przekazane do przedszkoli i szkół z terenu Białegostoku – zaznaczyli miejscy urzędnicy.

Skrzynki lęgowe rozdawane przez Miasto wykorzystywane są głównie przez bogatki, modraszki, mazurki, wróble, pleszki i kowaliki.

Magistrat zwrócił uwagę, że jest to już trzecia taka akcja, organizowana przez Białystok. Podczas dwóch poprzednich Miasto przekazało mieszkańcom 688 budek. Ptaki zasiedliły 305 domków, czyli 45% – wskazał UM.

Na podstawie www.bialystok.pl

fot. Dawid Gromadzki/UM w Białymstoku

Partner Portalu

Partner Portalu