Zielona wiata fot. ZTM-2.JPG

26 zielonych zadaszeń przystanków w stolicy

Kolejne wiaty przystankowe Warszawskiego Transportu Publicznego zazieleniły się w maju br. W ramach budżetu obywatelskiego 2022, na pętli Metro Wilanowska na pięciu wiatach przystankowych został wyłożony rozchodnik – poinformował Urząd m.st. Warszawy (UM). Obecnie w Warszawie jest już 26 zielonych zadaszeń przystanków.

26 zielonych zadaszeń przystanków – rozchodnik na wszystkich wiatach na pętli przy ul. Wilanowskiej

Na dachach pięciu wiat na pętli Metro Wilanowska położony został rozchodnik. Była to inicjatywa mieszkańców, którzy w budżecie obywatelskim 2022 zgłosili projekt „Zielone przystanki Metro Wilanowska”. Koszt projektu wyniósł 45 tys. zł, a jak zaznacza magistrat, dodatkowo w wiatach zostały wymienione szyby. Mają one teraz specjalne oznaczenia ostrzegające ptaki przed niebezpieczeństwem kolizji. Obecnie już wszystkie wiaty na pętli przy al. Wilanowskiej mają zielone zadaszenia.

Stołeczni urzędnicy tłumaczą, że rozchodnik jest rośliną, która doskonale sprawdza się w warunkach miejskich i dobrze znosi niekorzystne warunki klimatyczne (rozchodnikowe „dywany” są również na torowiskach tramwajowych). Jest „bezobsługowy” – nie wymaga podlewania i nawożenia, a jednocześnie długo wygląda świeżo i estetycznie. Magistrat podkreśla przy tym, że roślina ma korzystny wpływ na jakość powietrza – ogranicza jego zapylenie w rejonie wiaty o ok. 15-20% i pochłania rocznie 7,3 kg dwutlenku węgla. W upalne dni obniża temperaturę pod wiatą o 3-5 stopni Celsjusza. W czasie deszczu magazynuje nawet 150 litrów wody, co przyczynia się do retencji wody opadowej. Dzięki długiemu okresowi kwitnienia sprzyja także owadom.

Pierwszy zielona wiata w 2020 r., a teraz jest 26 zielonych zadaszeń przystanków

Pasażerowie Warszawskiego Transportu Publicznego mogą korzystać z 26 zielonych zadaszeń przystanków. Po raz pierwszy rozchodnik na dachu wiaty pojawił się w 2020 r. Firma – operator wiat przystankowych – wyłożyła go na żoliborskim przystanku Ks. Popiełuszki 02. Rozwiązanie sprawdziło się i następnie rośliny zagościły na kolejnych 20 zadaszeniach – na Mokotowie, Woli, Żoliborzu, Pradze-Południe, Bemowie i we Włochach – podsumowują miejscy urzędnicy.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie

Partner Portalu

reklama