20 budek lęgowych dla ptaków

20 budek lęgowych dla ptaków i 10 dla nietoperzy przygotowało stołeczne MPO

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie (MPO) poinformowało kilkanaście dni temu, że po raz kolejny stara się pomóc zwierzętom. Po zbiórce na rzecz podopiecznych ze Schroniska „Na Paluchu” oraz akcji „Ptasi Przyjaciel”, która polegała na rozdawaniu przedszkolom karmników, pracownicy Spółki zamontowali w kilku lokalizacjach 20 budek lęgowych dla ptaków i 10 dla nietoperzy. Dzięki nim ptaki zyskają możliwość osiedlania się z minimalnym ryzykiem utraty jaj lub piskląt, a nietoperze bezpieczne schronienie – zaznaczyło MPO.

20 budek lęgowych dla ptaków i 10 dla nietoperzy na nieruchomościach MPO

20 budek lęgowych dla ptaków

Przestrzeń miejska to złożony i wymagający ekosystem, w którym trudno znaleźć tereny o niewielkiej ingerencji człowieka. W obrębie kilku nieruchomości MPO Warszawa znajdują się drzewa, zapewniające bioróżnorodność tych obszarów, co wiąże się z obecnością kilku gatunków ptaków i nie tylko. Spółka postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom skrzydlatych gości i przygotowała dla nich możliwości zajęcia siedlisk przyrodniczych – podało MPO.

Zakupiliśmy i zamontowaliśmy na terenie nieruchomości dziesięć budek lęgowych typu A oraz dziesięć budek lęgowych typu B. Pierwsze z nich są przeznaczone dla mniejszych ptaków gniazdujących w dziuplach. Drugie, o otworach wlotowych o średnicy ok. 4,7 cm, powiesiliśmy z myślą o większych ptakach – powiedział Ryszard Kuna, kierownik Zespołu Utrzymania Nieruchomości w MPO Warszawa.

Z budek lęgowych typu A skorzystać mogą m.in. sikorki, mazurki, wróble oraz pleszki. W większych egzemplarzach z powodzeniem zadomowią się szpaki oraz kowaliki. To jednak nie wszystko – podkreśliło MPO. – Dodatkowo zamontowaliśmy także dziesięć budek dla nietoperzy. Te zwierzęta nie budują gniazd lub innych schronień. Korzystają z już istniejących kryjówek. Liczymy, że chętnie wykorzystają nasze budki – dodał kierownik Kuna.

Nie tylko 20 budek lęgowych dla ptaków…

MPO Warszawa intensywnie wspiera zwierzęta w stolicy. W zeszłym roku Spółka zorganizowała w swoich lokalizacjach zbiórkę najpotrzebniejszych przedmiotów, które trafiły do podopiecznych Schroniska „Na Paluchu” w trudnym, zimowym okresie. Równolegle prowadzona była również akcja „Ptasi Przyjaciel”. W ramach tej inicjatywy przedszkola w Ursusie i na Targówku otrzymały karmniki, które zostały wykonane przez pracowników MPO Warszawa – przypomniała stołeczna spółka.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. MPO Warszawa

Partner Portalu

reklama

 

partner merytoryczny