108 nowych rezerwatów

100 nowych rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych (DGLP) poinformowała o sposobie, w jaki Lasy Państwowe chcą uczcić jubileusz 100-lecia swego istnienia. Sposobem tym jest zgłoszenie propozycji 100 nowych rezerwatów przyrody.

Lasy Państwowe, jako instytucja powstały w 1924 r. wraz z odradzającym się Państwem Polskim. Jak wskazała DGLP, misją Lasów Państwowych jest zrównoważone zarządzanie lasami i powiększanie zasobów leśnych.

Dziś, gdy nasz kraj jest niemal w 1/3 pokryty lasami, oczekiwania Polek i Polaków, którzy obserwują zmiany klimatu, koncentrują się na zwiększeniu ochrony lasów. W odpowiedzi na te oczekiwania leśnicy chcą zaproponować powołanie 100 nowych rezerwatów przyrody – powiedział Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Prace już się toczą – zapewniła DGLP. Z nadleśnictw spłynęło już ponad 200 propozycji nowych rezerwatów. Każda z nich jest analizowana w celu wyboru najcenniejszych i najbardziej różnorodnych obszarów oraz tych, posiadających kompletne dane przyrodnicze. Ma to zwiększyć szanse na szybkie utworzenie rezerwatów.

Wybrane propozycje zostaną przedstawione Polakom w Internecie. Po zapoznaniu się z opisem, zdjęciami i mapą, każdy będzie mógł przedstawić swoje uwagi.

Chcemy, by nasza propozycja 100 rezerwatów odzwierciedlała różnorodność i bogactwo przyrodnicze lasów. W tych przypadkach, gdy zaistnieje kilka propozycji nazwy, chcemy dać szansę zagłosowania on-line na jedną z nich – zadeklarował Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. zrównoważonej gospodarki leśnej, będący koordynatorem przedsięwzięcia.

Jak będzie wyglądał kalendarz akcji ogłoszonej w Międzynarodowym Dniu Lasów?

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy leśnicy dokonają wyboru setki propozycji nowych rezerwatów, a następnie ogłoszą je w Internecie. Kolejny etap to kompletowanie dokumentacji, również w oparciu o uwagi strony społecznej, czyli samorządów, przyrodników i mieszkańców okolic nowych rezerwatów. W drugiej połowie roku gotowe wnioski mają zostać skierowane do regionalnych dyrekcji ochrony środowiska. Organy te mają natomiast, zgodnie z ich kompetencjami ustanowić nowe rezerwaty.

100 nowych rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych to nie tylko jednorazowa akcja jubileuszowa. Leśnicy zgłaszają i mają zgłaszać kolejne rezerwaty. Obecnie, według danych przekazanych przez DGLP, 86% z ponad 1500 polskich rezerwatów znajduje się na gruntach Lasów Państwowych. Zajmują one powierzchnię równą kilku parkom narodowym.

Chcemy, by tych sto nowych rezerwatów przyrody było naszym urodzinowym prezentem dla Polek i Polaków. Liczę, że pierwsze rezerwaty z okazji 100-lecia powstaną jeszcze w tym roku. To będzie trwałe i najlepsze upamiętnienie naszego jubileuszu, jakie można sobie wyobrazić – podsumował Witold Koss.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot.???

Partner Portalu

Partner Portalu