100 nowych drzew

100 nowych drzew w Gorzowie Wlkp.

100 nowych drzew pojawiło się w Gorzowie Wielkopolskim – podał Urząd Miasta Gorzowa Wlkp. (UM). W ramach akcji „#RośnijMY razem” posadzili je rodzice dzieci urodzonych w ostatnim roku w mieście.

100 nowych drzew i test specjalnej misy

Ponad 200 osób: rodziców wraz z dziećmi, przyszło w sobotę (11 listopada) na pole golfowe „Zawarcie”, by posadzić symboliczne drzewko z okazji narodzin swoich dzieci. Wszyscy, którzy od listopada 2022 r. do końca października 2023 r. powitali na świecie swoje pociechy i zameldowali je w Gorzowie, mogli uczcić to w oryginalny sposób. Wśród nich był Jacek Wójcicki, prezydent miasta z żoną, którzy sadzili drzewko dla swojej córeczki Judyty. – To wydarzenie to niezwykła forma świętowania niepodległości. Jako rodzice jeszcze mocniej czujemy, że to co robimy, zostaje dla pokoleń. Cieszę, się, że pojawienie się mojej córki na świecie daje mi możliwość, w tak licznym towarzystwie gorzowian przyczynić się do ograniczenia zmian klimatycznych – podkreślił prezydent Wójcicki.

Celem akcji „#RośnijMY razem” było posadzenie drzewek, których patronami zostali najmłodsi gorzowianie, a także powiększanie drzewostanu w Gorzowie. Do nasadzeń w ramach „#RośnijMY razem” przygotowano teren na polu golfowym „Zawarcie”, prowadzonym przez spółkę Inneko. Jak zaznaczył UM, firma ta od lat dba o czystość i ochronę środowiska w mieście. Dodatkowo, tym roku spółka Inneko podczas wydarzenia testowała nowe rozwiązanie, dotyczące zatrzymania wody blisko systemu korzeniowego. Posadzone 11 listopada drzewa, trafiały do specjalnej misy, która zatrzyma wodę przez okres kilkudziesięciu dni. Wówczas nawet przy bardzo suchym okresie pogodowym, drzewo będzie miało źródło nawodnienia – wyjaśnił magistrat.

Gorzów w gronie innych polskich

Sadzonki 100 nowych drzew przygotowało Nadleśnictwo Kłodawa. Magistrat dodaje, że właśnie to nadleśnictwo razem ze spółką Inneko, polem golfowym „Zawarcie” oraz Miastem po raz drugi przygotowało akcję.

– Ta akcja, to kolejny element działania spółki, która inicjuje i wspiera wszystkie inicjatywy ekologiczne w naszym mieście. Jestem przekonany, że będzie cykliczna, a rodziców ze swoimi pociechami zapraszam na pole golfowe, które dla gorzowian zawsze jest otwarte – powiedział Łukasz Marcinkiewicz, prezes Inneko.

– Lasy Państwowe od kilku lat dbają o powiększenie zielonych przestrzeni w polskich miastach. Od 2018 roku trwa bowiem akcja „Jedno dziecko, jedno drzewo”. Cieszę się, że w Gorzowie również możemy realizować część tego ogólnopolskiego planu – powiedział nadleśniczy Tomasz Kalembkiewicz.

Do każdego posadzonego drzewa, rodzice otrzymali drewnianą tabliczkę z imieniem dziecka do powieszenia, certyfikat na pamiątkę oraz słodki upominek.

Realizując akcję „#RośnijMY razem” Gorzów pozostaje w gronie innych polskich, w których rodzice mają możliwość symbolicznie uczcić narodziny swoich pociech. Podobne akcje, we współpracy z Lasami Państwowymi, realizowane są m.in. we Wrocławiu (Wrośnij we Wrocław), Poznaniu, Szczecinie i Katowicach.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Bartłomiej Nowosielski

Partner Portalu

Partner Portalu