Auta elektryczne

ZWiK zainwestował w auta elektryczne

Do atmosfery nie trafią gazy cieplarniane oraz inne zanieczyszczenia związane z użytkowaniem samochodów spalinowych. Będzie to możliwe dzięki inwestycji dokonanej przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie (ZWiK).

Szczecińskie przedsiębiorstwo wodociągowe zakupiło dwa nowe samochody elektryczne.

Inwestycję tę dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (WFOŚiGW).

Auta elektryczne na potrzeby ZWiK-u

Nowe, elektryczne samochody ZWiK-u będą wykorzystywane przez pracowników podczas wyjazdów do odczytów wodomierzy radiowych. Na jednym ładowaniu mogą pokonać dystans do 300 km.

Jak podkreśla WFOŚiGW, proekologiczne samochody nie emitują do atmosfery dwutlenku węgla i gazów. W dodatku są ciche – hałas generuje tylko opór powietrza oraz toczenie opon.

To pierwsze pojazdy elektryczne w szczecińskim ZWiK-u. Oprócz tego spółka udostępni mieszkańcom stację ładowania, która została ustawiona przy ulicy Golisza 10. Dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie wyniosło niemal 140 tys. zł.

Warto dodać, że Szczeciński WFOŚiGW wspiera zakup pojazdów elektrycznych nie tylko przez podmioty z sektora finansów publicznych, ale także osoby fizyczne. W ramach programu pożyczek Fundusz umożliwia osobom fizycznym z województwa zachodniopomorskiego pozyskanie środków na zakup samochodów, skuterów i rowerów elektrycznych. Dofinansowanie opiera się na udzieleniu pożyczki (2% w skali roku) do kwoty 150 ty. zł. Umowę pożyczki na zakup pojazdów elektrycznych można zawrzeć na 7 lat. Nabór wniosków w ramach Programu pożyczek dla osób fizycznych rozpocznie się 15 grudnia.

Na podstawie www.wfos.szczecin.pl

fot. ZWiK/www.wfos.szczecin.pl

reklama

 

reklama

reklama