Zobacz czym oddychasz

Zobacz czym oddychasz na mobilnych płucach

Polski Alarm Smogowy (PAS) poinformował, że rozpoczął czwartą edycję kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. W tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą 63 lokalizacje, w dziewięciu województwach. W kampanii pokazującej lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychamy, weźmie udział siedem instalacji.

Model ludzkich płuc pokazuje jakiej jakości powietrzem „oddycha”

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach, gdzie pokrywa się pyłem i – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor – tłumaczy PAS.

W Dniu Czystego Powietrza (14 listopada) mobilne płuca można było zobaczyć w Wejherowie (Pomorze), Kcyni (woj. kujawsko-pomorskie), Otwocku (Mazowsze), Nowym Targu (Podhale) oraz Rybniku i Czerwionce-Leszczynach (woj. śląskie).

Cztery lata temu w naszej pierwszej kampanii brała udział tylko jedna instalacja mobilnych płuc. W tym sezonie grzewczym dysponujemy już siedmioma instalacjami, które odwiedzą aż 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. Bardzo ważne w tej kampanii okazało się zaangażowanie aktywistów alarmów smogowych, społeczników i biznesu. Jedna z instalacji została zbudowana przez uczniów tzw. „samochodówki” – szkoły zawodowej z Wejherowa na Pomorzu. Na Śląsku mobilne płuca ufundowała z własnych środków Fundacja Better Future. W Kujawsko-Pomorskiem nową instalację wykonali aktywiści alarmu smogowego z niewielkiej Kcyni. Te trzy przykłady pokazują, że nasza kampania rozwija się nie tylko dzięki pracy aktywistów alarmów smogowych, ale również osób i instytucji zaangażowanych w walkę za smogiem. Liczymy na to, że w następnym sezonie grzewczym do naszej kampanii przyłączy się więcej podmiotów – powiedział Piotr Siergiej, rzecznik PAS.

Cel kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”

Płuca umieszczane są głównie w miejscowościach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakiej jakości powietrzem oddychają. Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” pokazuje jakie pyły gromadzą się w płucach oraz zachęca do zmiany sytuacji – przekonuje PAS.

Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. W sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z „kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza – przekonuje PAS. Organizacja dodaje, że przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w „kopciuchu” jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego. Bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu. Aż 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania domu – w ocieplonym domu koszty obniżają się przeciętnie o około połowę – zaznacza PAS.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. PAS

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu