Zmiany w uchwale antysmogowej

Zmiany w uchwale antysmogowej w woj. kujawsko-pomorskim

30 sierpnia br. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Jej zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. O tym, że przyjęto zmiany w uchwale antysmogowej poinformował Urząd Miasta Włocławek (UM).

Jakie wprowadzono zmiany w uchwale antysmogowej?

Jakie zmiany w uchwale antysmogowej wprowadzili radni województwa? Włocławski magistrat wskazuje, że ograniczenia i zakazy wprowadzone uchwałą będą dotyczyły właścicieli nieruchomości, a nie jak było do tej pory podmiotów eksploatujących instalację. Natomiast za to czym pali i co wrzuca do pieca odpowiedzialny będzie każdy, kto użytkuje daną instalację, bez względu na to czy posiada tytuł prawny do miejsca użytkowania instalacji, czy też nie – podkreśla UM.

Dodatkowo wprowadzono ograniczenia dla ośmiu obszarów, tj.: Bydgoszczy, Ciechocinka, Grudziądza, Inowrocławia, Nakła nad Notecią, Torunia, Włocławka oraz uzdrowiska Wieniec-Zdrój (gmina Brześć Kujawski), zgodnie z którymi od 1 stycznia 2030 r. mieszkańcy nie będą już mogli używać kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe, jeżeli będzie istniała możliwość przyłączenia budynku/lokalu do sieci ciepłowniczej lub gazowej, a sieć ta zlokalizowana jest na terenie bezpośrednio przylegającym do działki, na której znajduje się instalacja.

W przypadku dalszego użytkowania takiej instalacji właściciel będzie zobowiązany do przedstawienia organom uprawnionym do kontroli, dokumentów potwierdzających brak możliwości przyłączenia budynku/lokalu do sieci ciepłowniczej i gazowej oraz datę oddania instalacji do eksploatacji, chyba że fakty te są znane organom z urzędu – dodaje UM.

Zmiany w uchwale antysmogowej – zakaz nie obejmuje kominków rekreacyjnych

Magistrat wskazuje też, że zakaz eksploatacji instalacji na paliwa stałe nie dotyczy kominków rekreacyjnych (czyli tych, które nie są podstawowym źródłem ciepła w lokalu), jednak takie instalacje, po 1 stycznia 2024 r., muszą spełniać wymogi ekoprojektu.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

partner merytoryczny

 

reklama