Zmiana zapisów „uchwały antysmogowej” w Kujawsko-Pomorskiem!

O tym, że przyjęta została zmiana zapisów „uchwały antysmogowej” w Kujawsko-Pomorskiem poinformował Urząd Miasta Włocławek (UM).

Zmiana zapisów „uchwały antysmogowej” i zakaz używana instalacji na paliwa stałe

Włocławski magistrat informuje, iż zmiana zapisów „uchwały antysmogowej” określa, że od 1 stycznia 2022 r. w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Inowrocławiu, a także Nakle nad Notecią, Ciechocinku i uzdrowisku Wieniec-Zdrój nie będzie można eksploatować instalacji na paliwo stałe, jeśli będzie tam dostępna sieć ciepłownicza lub gazowa.

Jednocześnie UM zaznacza, że wspomniany zakaz nie będzie dotyczyć instalacji, których eksploatacja rozpoczęła się przed tym terminem – tak zdecydował na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Alternatywą dla źródeł ciepła na paliwa stałe, oprócz sieci ciepłowniczej lub gazowej, mogą być również inne źródła nisko- lub bezemisyjne, takie jak kolektory, pompy ciepła czy instalacje na olej lub energię elektryczną.

Zmiana zapisów „uchwały antysmogowej”, a co z piecami na pozostałym obszarze województwa?

Piece pozaklasowe, czyli tzw. kopciuchy będą zakazane już od końca 2023 r. Z kolei do 2027 r. mają zostać wyłączone z użytkowania piece 3 i 4 klasy, czyli większość używanych obecnie w gospodarstwach domowych kotłów węglowych. Urządzenia o najwyższej, 5 klasie, muszą być wyłączone z użytku do końca grudnia 2029 r. – dodaje UM.

Zmiany te zostały wprowadzone uchwałą Nr XXXV/510/21 z dnia 30 sierpnia 2021 r. Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zmieniającą uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. „uchwałę antysmogową”) – dodaje UM.

Więcej informacji na ww. temat znajduje się w linku: https://bip.um.wlocl.pl/uchwala-antysmogowa/.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

partner merytoryczny

Partner Portalu