W Katowicach utworzono cztery zielone przystanki. Obsadzono je roślinami, wyposażono w czujniki do pomiarów jakości powietrza, temperatury i natężenia dźwięku. Przystanki powstały w ramach międzynarodowego projektu UPSURGE – przekazał Urząd Miasta Katowice (UM). Wsparcie przyznane miastu na realizację projektu wynosi 1,5 mln zł.
Współpraca w przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu
W projekcie UPSURGE, oprócz Katowic, uczestniczą miasta Belfast, Breda, Budapeszt, Maribor, a także instytucje naukowe, firmy i organizacje pozarządowe z 13 krajów Europy. Celem projektu jest dostarczenie modelowych, zrównoważonych rozwiązań inspirowanych przyrodą, które mają przeciwdziałać niekorzystnym zmianom klimatu. Oprócz czterech zielonych przystanków autobusowych, powstała także wydzielona oaza zieleni na Rynku – podał UM.
– Projekt jest dla nas bardzo istotnym działaniem ze względów ekologicznych. Dzięki korzystaniu z rozwiązań naturalnych chcemy poprawić jakość życia mieszkanek i mieszkańców oraz sprawić, że przestrzeń wokół nich będzie bardziej przyjazna. Większa liczba roślin na przystankach podoba się wizualnie, ale przede wszystkim poprawia jakość powietrza i pozwala na zmniejszenie temperatury. Uczestnictwo w tym międzynarodowym projekcie to dla naszego miasta duże wyróżnienie. Dzięki niemu możemy podkreślić naszą rolę lidera zrównoważonego rozwoju w regionie, a także pokazać, że szukamy innowacyjnych i skutecznych rozwiązań współczesnych wyzwań – podkreśla Magdalena Biela, zastępca dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej.

Zielone przystanki z nieprzypadkowymi roślinami
Do projektu wybrano mieszany zestaw gatunków. Wśród nich znalazły się rośliny występujące w siedliskach naturalnych i poprzemysłowych typowych dla Katowic oraz rośliny ozdobne. Wybrane rośliny wychwytują zanieczyszczenia, wykazują mniejsze zapotrzebowanie m.in. na pielęgnację i wodę, a także większą tolerancję na trudne warunki miejskie oraz sól – podkreśla UM. Dzięki temu generują mniejsze koszty utrzymania. Wśród zasadzonych roślin można wymienić m.in. grab pospolity, sosnę kosodrzewinę czy piwonię ogrodową.
Zielone przystanki wyświetlają informacje o stanie powietrza
Jak podał UM, w tworzeniu projektu czynnie uczestniczyli mieszkańcy. Lokalizacje przystanków wybrano na podstawie wcześniejszych obserwacji i pomiarów temperatury. We wszystkich z nich termometry w upalne dni wskazywały ponadprzeciętne wartości – podkreśla magistrat. Takie obszary to tzw. „miejskie wyspy ciepła”. Zielone zmiany objęły przystanki: Ochojec Szpital, Katowice Jagiellońska oraz Dąb Kościół i Park Śląski Ogród Zoologiczny. Na każdym przystanku zamontowano czujniki umożliwiające bieżące monitorowanie jakości powietrza. Na przystankach w Ochojcu i na ul. Jagiellońskiej pojawiły się urządzenia mierzące temperaturę, wilgotność oraz skład powietrza. Badają również natężenie hałasu. Na Rynku oraz dwóch pozostałych przystankach, znajdują się dodatkowo stacje pogodowe. Wyświetlają one informacje o prędkości wiatru, ciśnieniu, opadach, a także promieniowaniu.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. 2 x KAW













