zielone przystanki

Zielone przystanki w Białymstoku

Na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku można już zobaczyć dwa pierwsze w tym mieście zielone przystanki. Jak podaje Urząd Miejski w Białymstoku (UM), zakończyły się już montaż i nasadzenia.

Pierwsze zielone przystanki stoją już w Białymstoku

Jak zaznacza białostocki magistrat, otoczone roślinami przystanki nie tylko wyglądają interesująco, ale wprowadzają też zieleń tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Zielone przystanki oznaczają bowiem, że rośliny pojawiają się w pasie drogowym, w miejscach oczekiwania na środek transportu.

Na zielonych przystankach zostały posadzone ozdobne trawy i krzewy wieloletnie. Na dachach są sukulenty i inne rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a ściany przystanków otoczone są pnączami.

Za jakiś czas, kiedy rośliny się rozrosną, te przystanki będą naprawdę piękne. Z pewnością będą atrakcją dla mieszkańców i osób przyjeżdżających do naszego miasta. Takie rozwiązania są także korzystne dla środowiska – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta.

Według UM, roślinny dach przystanku obniży temperaturę i uprzyjemni oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzyma on nawet 90% deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku, a woda opadowa gromadzona pod przystankiem będzie wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Rośliny posadzone wokół przystanku wyprodukować mają w ciągu roku ok. 10 kg tlenu, ich zadaniem ma być również poprawa jakości powietrza, w tym zmniejszenie ilości pyłów zawieszonych.

Zastosowanie zielonych przystanków ma zatem poprawić jakość powietrza w przestrzeni miejskiej.

Na podstawie www.bialystok.pl

fot. Marcin Jankowiak/UM Białystok

 

reklama