Zielone przystanki

Zielone przystanki staną w Białymstoku

Urząd Miejski w Białymstoku (UM) donosi, że jeszcze w tym roku w mieście powstaną dwa zielone przystanki autobusowe. Jak podaje białostocki magistrat staną one na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Otoczone roślinnością wiaty wprowadzą zieleń tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – w pasie drogowym i w miejscach oczekiwania na środek transportu – zaznacza UM.

Zielone przystanki złagodzą skutki zmian klimatu i poprawią jakość powietrza

Celem stosowania zielonych przystanków jest łagodzenie skutków zmian klimatu poprzez obniżanie temperatury i ograniczanie zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła. Ich rola polega również na poprawie mikroklimatu i retencji wód opadowych.

Według UM, zastosowanie zielonych przystanków wpisuje się w realizację opracowanego w tym roku Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miasta Białegostoku.

Zależy nam na tym, aby Białystok był miastem zielonym. Zieleń nie tylko cieszy oko i daje cień, ale też oczyszcza powietrze, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia nas wszystkich. Chcemy, aby nasze miasto było coraz piękniejsze, czyste i przyjazne mieszkańcom – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Przystanki na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów będą otoczone trawami ozdobnymi. Na dachach dwóch metalowych wiat zostaną posadzone sukulenty i inne rośliny odporne na niekorzystne warunki. Po ścianach przystanków będą się natomiast pięły pnącza. Jak zaznacza UM, zielony przystanek to dodatkowa zieleń w przestrzeni miejskiej. Na jej powierzchnię złoży się ponad 10 m2 zielonego dachu i 9 m2 roślinnej ściany z pnączy. Rośliny posadzone wokół przystanku produkować będą w ciągu roku nawet 10 kg tlenu, zmniejszą ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń w powietrzu, przez co poprawią jego jakość.

W słoneczny dzień dach na tradycyjnym przystanku rozgrzewa się nawet do 45 st. C. Roślinny dach przystanku obniży temperaturę i uprzyjemni oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzyma także nawet 90% spadającego na niego deszczu w ciągu roku. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem będzie wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie – tłumaczy zasadę działania UM.

Na podstawie www.bialystok.pl

rys. UM w Białymstoku

reklama

reklama

 

reklama

reklama

partner medialny