Zgłoś, czym ogrzewasz

„Zgłoś, czym ogrzewasz” – kampania informacyjna w stolicy

Od 1 lipca br. wszyscy właściciele i zarządcy budynków lub lokali mają obowiązek złożyć deklarację o używanym źródle ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) – przypomniał Urząd m.st. Warszawy (UM). Magistrat podpowiada, że najłatwiej zrobić to elektronicznie, a zachęca do tego m.in. warszawska kampania informacyjna – „Zgłoś, czym ogrzewasz”.

„Zgłoś, czym ogrzewasz” – jak złożyć deklarację do CEEB

Deklarację do CEEB musi złożyć właściciel lub zarządca budynku albo lokalu, w którym znajduje się źródło ciepła o mocy do 1 MW. Ostateczny termin na wykonanie tego obowiązku mija 1 lipca 2022 r. Jednak w przypadku nowo powstałego obiektu czas jest znacznie krótszy – deklarację należy dostarczyć w ciągu 14 dni od uruchomienia nowego źródła ogrzewania. Brak złożenia dokumentu grozi mandatem – przypomina UM.

Deklarację można złożyć na dwa sposoby. Najłatwiej zrobić to bez wychodzenia z domu – za pomocą formularza online na stronie https://zone.gunb.gov.pl/, do czego zachęca stołeczny ratusz. Do złożenia deklaracji przez Internet konieczne jest użycie Profilu Zaufanego lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Deklarację można złożyć również w formie papierowej – należy ją wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście we właściwym urzędzie dzielnicy – wskazuje stołeczny magistrat.

„Zgłoś, czym ogrzewasz”, bo najwyższy czas pokonać smoga!

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków obejmuje całą Polskę i ma pomóc w zlokalizowaniu, a następnie w wymianie zatruwających powietrze przestarzałych pieców i kotłów, czyli tak zwanych kopciuchów. Pozbycie się takich źródeł ogrzewania to również jeden z priorytetów stolicy – zaznacza UM.

„Zgłoś, czym ogrzewasz” jest kolejną akcją informacyjną Urzędu Miasta w ostatnich miesiącach, która może przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Warszawie. W sierpniu stolica wystartowała również z kampanią „Czas pokonać smoga”, która ma zachęcić warszawiaków do wymiany „kopciuchów” na proekologiczne źródła ciepła. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na to do końca 2021 r., mogą liczyć na dotację w wysokości do 90%. W 2022 r. wsparcie miasta spadnie do 70%. Będzie to też ostatni rok, w którym można będzie ubiegać się o finansowe wsparcie od ratusza – zaznacza UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

reklama