Zeroemisyjny autobus elektryczny

Zeroemisyjny autobus elektryczny na testach w Gdańsku

Przez najbliższe dwa tygodnie Gdańsk będzie testował zeroemisyjny autobus elektryczny Yutong E12. – Śledzimy trendy na rynku elektromobilności. Testujemy kolejne pojazdy. Prace nad nowymi technologiami, rozwiązaniami bardzo szybko postępują. A my chcemy naszą zeroemisyjną flotę budować w oparciu o jak najbardziej optymalne dla naszych potrzeb e-autobusy miejskie – mówi Maciej Lisicki, prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów (GAiT).

Zeroemisyjny autobus elektryczny o długości 12 m testuje spółka GAiT

Jak wskazuje Urząd Miejski w Gdańsku (UM), autobus Yutong E12 to autobus miejski o długości 12 m, w konfiguracji drzwi 2-2-2. Pojazd dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Magistrat dodaje też, że producent deklaruje, iż pojazd jest w stanie pokonać dystans 350 km na jednym cyklu ładowania.

Testy elektrycznego autobusu Yutong E12 rozpoczęły się w czwartek (29 kwietnia) i potrwają do 12 maja. Przez najbliższe 14 dni autobus będzie obsługiwał gdańskie linie.

Atrakcyjny i bezemisyjny transport publiczny to bezdyskusyjnie ważny element wysokiej jakości życia w mieście. Dlatego od wielu lat naszą flotę budujemy w oparciu o nowoczesne i ekologiczne autobusy, w tym od kilku lat – o najbardziej restrykcyjnej normie emisji spalin Euro VI. Śledzimy także trendy na rynku elektromobilności, testujemy pojazdy elektryczne. Pierwszy autobus elektryczny testowaliśmy w 2012 roku, rok później kolejny. W ubiegłym roku w ramach testów gdańskie linie obsługiwał elektryczny Mercedes eCitaro. Chcemy poznać specyfikę pojazdów elektrycznych dostępnych na rynku. Ponadto prace nad nowymi technologiami, rozwiązaniami w zakresie elektromobilności bardzo szybko postępują. A my chcemy naszą zeroemisyjną flotę budować w oparciu o jak najbardziej optymalne dla naszych potrzeb e-autobusy miejskie – mówi prezes Lisicki.

Zeroemisyjny autobus elektryczny – plany zakupowe Gdańska

Gdańsk planuje zakupy elektrycznych autobusów i chce w tym obszarze skorzystać z finansowego wsparcia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

W jesiennej edycji naboru programu „Zielony Transport Publiczny” organizowanego przez NFOŚiGW, będziemy aplikować o dofinansowanie zakupu 45 autobusów elektrycznych – standardowych i przegubowych. W maju natomiast zostanie ogłoszony przetarg na zakup trzech elektrycznych minibusów do obsługi komunikacyjnej obszarów Starego i Głównego Miasta. Będziemy sukcesywnie wprowadzać do naszej floty pojazdy zeroemisyjne – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. GAiT

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny

reklama

reklama