zbadają jakość powietrza

Zbadają jakość powietrza

W Tomaszowie Mazowieckim powstaje najgęstsza na świecie sieć czujników jakości powietrza – poinformował tamtejszy magistrat.

Jakość powietrza w mieście badać będą 44 sensory.

Jak zaznacza Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, czujniki są już instalowane, a pozyskane dzięki nim dane można sprawdzić na stronie internetowej www.map.airly.eu oraz w dedykowanej na urządzenia mobilne aplikacji Airly.

Według magistratu Miasto będzie posiadało najgęstszą sieć czujników na świecie, co pozwoli na m.in. zidentyfikowanie źródeł zanieczyszczeń i ich lokalizację.
Dzięki sensorom możliwe jest monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym na mapie online. Stworzona w Tomaszowie Mazowieckim sieć pozwoli wskazać newralgiczne punkty miasta i przeanalizować, dlaczego cechują się one szczególnie wysokim stężeniem szkodliwych substancji w powietrzu. Co więcej, urządzenia pozwalają przewidzieć jakość stanu powietrza z 24-godzinnym wyprzedzeniem – zaznacza magistrat.

44 czujniki zbadają jakość powietrza

Projekt Airly w Tomaszowie Mazowieckim realizuje Zakład Gospodarki Ciepłowniczej. Spółka zakupiła 44 czujniki. – Po niespełna trzech miesiącach prac wprowadzamy w Tomaszowie Mazowiecki system Airly. Obecnie w naszym mieście działa prawie 30 sensorów. W ciągu kilku dni jakość powietrza w Tomaszowie Mazowieckim będzie w pełni monitorowana. Inwestycja jest częścią strategii Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej. W ciągu ostatnich trzech lat wydaliśmy na inwestycje prawie 15 mln zł, a w przyszłym roku ta kwota może wzrosnąć nawet do 20 mln zł. Realizujemy różne działania, których celem jest poprawa jakości powietrza. Jednym z nich jest system Airly – mówi Błażej Spychalski, prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej.

Korzyści wynikające z posiadania systemu mają swoimi działaniami wesprzeć funkcjonariusze Straży Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim. Będą oni na bieżąco sprawdzać, co jest przyczyną złej jakości powietrza w konkretnych lokalizacjach w mieście. Jak zaznacza urząd miasta, sieć czujników, to kolejny element walki ze smogiem. – Chcemy poprawić jakość powietrza w naszym mieście. Realizujemy wiele przedsięwzięć i inwestycji, m.in. zakupiliśmy 25 hybrydowych autobusów komunikacji miejskiej, pozyskaliśmy dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła, a także staramy się o gazyfikację znacznej części miasta. Tym razem inwestujemy w sensory jakości powietrza, które pozwolą poprawić komfort życia mieszkańców. Zakład Gospodarki Ciepłowniczej prowadzi również prace nad tym, by ciepło dostarczane przez spółkę było coraz bardziej ekologiczne. Dlatego złożyliśmy wniosek do NFOŚiGW w sprawie odwiertów geotermalnych. Na pewno nie są to nasze ostatnie projekty ekologiczne – zapewnia Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

Poprzez sensory możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych o jakości powietrza w czasie rzeczywistym. Na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza, w tym o stężeniach pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturze i wilgotności powietrza oraz ciśnieniu atmosferycznym.

Na podstawie www.tomaszow-maz.pl

fot. Dariusz Kwapisiewicz/UM w Tomaszowie Mazowieckim

 

reklama