Zaledwie 2% pieców wymieniono w pierwszym półroczu

W pierwszym półroczu br. w gminach Metropolii Krakowskiej wymieniono 587 kotłów. To zaledwie 2% pieców przeznaczonych do likwidacji – wynika z monitoringu wymiany „kopciuchów” prowadzonego w ramach inicjatywy „600 dni dla czystego powietrza”. Informację przekazał na swojej stronie internetowej Urząd Miasta Krakowa (UM).

Wymieniono zaledwie 2% pieców, ale rośnie liczba wniosków o dofinansowanie

Jednocześnie magistrat wskazał, że rośnie liczba wniosków o dotację do wymiany kotła. Łącznie złożono blisko 2,5 tys. wniosków, z czego połowę w ramach programu „Czyste Powietrze”, a 1240 w ramach programów gminnych. Miejscy urzędnicy podkreślają, że daje to nadzieję, iż tempo likwidacji starych kotłów wokół Krakowa może w końcu przyśpieszyć. Zgodnie z uchwałą antysmogową, do 1 stycznia 2023 r. zlikwidować trzeba jeszcze 21,7 tys. pieców – podkreśla UM.

Magistrat przypomina, że do wejścia w życie tzw. uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego zostało 444 dni. Władze Krakowa, 14 gmin skupionych w Metropolii Krakowskiej oraz Polski Alarm Smogowy (PAS), prowadzą kampanię, której celem jest przyśpieszenie tempa wymiany starych kotłów na terenie „krakowskiego obwarzanka”.

Monitoring wymiany starych kotłów

W ramach inicjatywy prowadzony jest, m.in., monitoring wymiany starych kotłów w poszczególnych gminach, a zebrane dane publikowane są na stronie licznikkopciuchow.pl, uruchomionej przez PAS. Oprócz liczby pozostałych do wymiany urządzeń, licznik wskazuje również liczbę dni do wejścia w życie „uchwały antysmogowej” na terenie woj. małopolskiego. Gminy przystępujące do inicjatywy zadeklarowały, że do 1 stycznia 2023 r. wszystkie pozaklasowe źródła zostaną zlikwidowane. W tym celu będą prowadzić intensywne działania informujące o „uchwale antysmogowej”, wspierać mieszkańców w pozyskaniu dotacji na wymianę kotłów i termomodernizację domów oraz informować o grożących karach – wskazuje UM.

Najnowszy monitoring, prowadzony w ramach inicjatywy „600 dni dla czystego powietrza”, obejmuje pierwsze półrocze 2021 r., wynika z niego, że w 14 gminach wymieniono 587 urządzeń, czyli zaledwie 2% pieców. Najwięcej kotłów wymieniono w Liszkach (114), biorąc jednak pod uwagę liczbę wymienionych urządzeń w stosunku do liczby budynków, w których działają stare kotły (na podstawie inwentaryzacji, przy czym jak zaznacza UM, dane dotyczące istniejących urządzeń, to wartość szacowana na podstawie ekstrapolacji danych z niepełnej inwentaryzacji w gminach), do gmin z najlepszym wynikiem dołączyły także Zielonki. W pierwszym półroczu zlikwidowano tam ponad 10% wszystkich „kopciuchów”.

Wymieniono zaledwie 2% pieców, a gdzie złożono najwięcej wniosków?

Kraków zdecydował się wesprzeć finansowo gminy Metropolii Krakowskiej, ponieważ bez konkretnych działań w „obwarzanku” problem zanieczyszczenia powietrza będzie uciążliwy dla mieszkańców całego regionu, w tym krakowian – choćby ze względu na emisję napływową. Dzięki takiej współpracy możliwe będzie sfinansowanie materiałów informacyjnych, kontroli pieców przy wykorzystaniu dronów czy dofinansowanie wynagrodzenia dla osób, które bezpośrednio będą docierały do mieszkańców i namawiały do wymiany kotłów – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza.

W pierwszym półroczu br. w niektórych gminach wzrosło tempo składania wniosków o dofinansowanie wymiany starych kotłów, zarówno w programach gminnych, jak i w programie „Czyste Powietrze”. Najwięcej wniosków złożono w Skawinie (438), Wieliczce (421) i Liszkach (262). Można założyć, że jeśli tempo składania wniosków o dofinansowanie wymiany kotłów nie spadnie, najszybciej z wymianą poradzą sobie Zielonki, Liszki, a także Wielka Wieś i Skawina – wylicza UM.

Wymieniono zaledwie 2% pieców, a czas ucieka…

To dobry sygnał, że rośnie liczba osób zainteresowanych wymianą nieefektywnych, starych kotłów. Liczymy, że na zwiększenie tego tempa wpłyną planowane przez gminy kampanie. Pamiętajmy jednak, z jakim zadaniem musimy się zmierzyć: tylko w samym „obwarzanku” pozostało prawie 22 tysiące „kopciuchów” do likwidacji. Co zamierzają włodarze i obywatele takich gmin, jak Wieliczka czy Biskupice, w których wymieniono poniżej 1 proc. swoich „kopciuchów”? Prawo mówi, że od 1 stycznia 2023 r. użytkowanie tych kotłów będzie zakazane i karane – powiedział Andrzej Guła z PAS.

Przy okazji UM przypomina, że od 1 stycznia 2023 r. na terenie woj. małopolskiego nie będzie można już wykorzystywać źródeł ciepła niespełniających standardów emisyjnych. Na działania wspierające wymianę kotłów i obsługę mieszkańców Miasto Kraków przeznaczyło 30 tys. zł dla każdej gminy z Metropolii Krakowskiej. Kwota ta może wesprzeć funkcjonowanie punktów obsługi beneficjenta, które zostały uruchomione już we wszystkich gminach Metropolii. Może też zostać wykorzystana na inne działania przyśpieszające wymianę starych źródeł ciepła.

Licznik odliczający dni do wejścia w życie uchwały antysmogowej jest dostępny na trzech tablicach multimedialnych w Krakowie uruchomionych w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Na podstawie www.krakow.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

reklama