Zakup kolejnych autobusów

Zakup kolejnych autobusów – nowe „elektryki” dla Rzeszowa

„Chcę, aby rzeszowski tabor był jeszcze bardziej ekologiczny. Dlatego też zdecydowałem o tym, by kolejnymi nowymi pojazdami, z których będą korzystać mieszkańcy, były autobusy elektryczne” – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Zakup kolejnych autobusów dla Rzeszowa – w liczbie sześciu sztuk – jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej – zaznacza Urząd Miasta Rzeszowa (UM).

Zakup kolejnych autobusów – otwarcie ofert 18 listopada

Pierwsze plany zakładały, że kupimy autobusy napędzane gazem CNG. Jednak w związku z wysokimi kosztami eksploatacji tego typu pojazdów zdecydowaliśmy się na zmianę. Kupujemy autobusy elektryczne, których eksploatacja jest obecnie tańsza od „gazowców” – tłumaczy prezydent Rzeszowa.

Przetarg został już ogłoszony. Zakupione mają być autobusy niskopodłogowe o długości od 8 do 9,5 m. Każdy autobus ma pomieścić co najmniej 50 osób, z czego minimum 20 na miejscach siedzących. Pojazdy mają być wyposażone m.in. w klimatyzację, system informacji pasażerskiej z tablicami LED/LCD, monitoring, system zliczania pasażerów, biletomaty. Zakupionych ma zostać także sześć ładowarek stacjonarnych.

Otwarcie przetargowych ofert zaplanowano na 18 listopada. Firma, która zostanie wybrana będzie miała 26 tygodni (od daty podpisania umowy) na dostarczenie do Rzeszowa sześciu elektrycznych autobusów – podkreśla magistrat.

14 proekologicznych autobusów z unijnym dofinansowaniem

Przy okazji UM zaznacza, że nie jest to jedyna inwestycja w tabor miejski w ostatnim czasie. W lipcu tego roku prezydent Rzeszowa podpisał umowy z firmami Autosan i Solaris, dotyczące zakupu nowych pojazdów. Dzięki niej rzeszowska komunikacja miejska wzbogaci się o 14 proekologicznych autobusów. Ten przetarg był podzielony na trzy części. Pierwsza z nich dotyczyła zakupu 10 pojazdów 12-metrowych zasilanych gazem ziemnym. Najkorzystniejszą, wartą nieco ponad 18 mln zł ofertę złożyła firma Autosan. Dwie pozostałe części przetargu dotyczyły czterech autobusów przegubowych, o długości 18 m. Dwa z nich będą zasilane prądem, a dwa gazem. Dostarczy je firma Solaris. „Gazowce” będą kosztowały prawie 5,2 mln zł, a autobusy elektryczne nieco ponad 8 mln zł. Zakup tych 14 autobusów, które do Rzeszowa będą docierać w przyszłym roku, także został dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej, z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020.

Rzeszowski tabor autobusowy to obecnie 223 pojazdy, a średnia wieku miejskiego autobusu to ok. 8 lat.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu